Texas A&M University-Kingsville

Graduating students receive ring as symbol of university years

KINGSVILLE - December 11, 2013

Contact: Julie Navejar
jule.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

Graduating students from Texas A&M University-Kingsville who purchased an official school ring received them during a special ceremony held Sunday, Nov. 17.

Graduates and alumni are able to purchase an official Texas A&M-Kingsville ring. Students have made the ring purchase and ceremony an annual tradition of the university. A committee of students, staff, alumni and faculty selected a company to design the ring. Its symbols reflect the university’s history and traditions.

The symbols include the school’s mascot, the javelina, because of its tenacity; mesquite and cactus, because they personify the students’ ability to survive and prosper; palm trees, because they are found all over campus; the Lone Star, because it symbolizes the state of Texas; and the College Hall clock tower, because it is the most recognized landmark on campus.

Students receiving their official school ring are listed, along with their hometown and major. All are from Texas except where otherwise noted. 

Agua Dulce: Marissa Carbajal, communication sciences and disorders 

Alice: Marissa Lianna Acosta, kinesiology; Cynthia A. Barrera, interdisciplinary studies; Ricky Benavides, psychology; Brittany Mae Brown, human nutrition; Danielle Caro, civil engineering; Adolfo A. Carrillo, industrial management and technology; Arnulfo Garcia Jr., accounting; Debra D. Garza, communication sciences and disorders; Michelle Rae Gomez, interdisciplinary studies; Kristella M. Laso, interdisciplinary studies; Coree Lykins, family and consumer sciences; Larisa Martinez, sociology; and Elda Charles Ramos, interdisciplinary studies 

Alvin: Lauren Denney, psychology 

Angleton:  Robert Paul Pena, electrical engineering 

Austin: Amanda Ramirez, marketing

Beeville: Kayla Keys, communication sciences and disorders 

Bellville: Maegan Saverline, environmental engineering 

Benavides: Melinda S. Chapa, criminology 

Big Wells: Russell Calais Jr., kinesiology 

Bishop: Toni Lira, communication sciences and disorders; Kelly Ann Navarro, biology 

Boerne: Lauren Danielle Balderas, biomedical sciences 

Brenham: Cameron Schultz, agriculture science 

Brownsville: Danny Carranza, history; Adrian Cisneros, agriculture science; Laura X. Garcia, communication sciences and disorders; Bianca E. Rubio, communication sciences and disorders; Eleasar Salinas, biomedical sciences 

Caldwell: Lindie Dollery, communication sciences and disorders 

Carrizo Springs: Omar Narvaez, mechanical engineering

Cat Spring: Justin Hardy, range and wildlife management 

China: Taylor McGill, chemical engineering 

Corpus Christi: Clarissa Veronica DeLaPaz, psychology; Jaime Dobbins, kinesiology; Monica Hernandez, interdisciplinary studies; Azia L. Hinojosa, environmental engineering; Roland Pena, mechanical engineering; Natalie Perez, communication sciences and disorders; Alexander Robert Villafuerte, chemical engineering; Audriana Ysassi, biomedical sciences 

Cotulla: Stelia Garcia, psychology 

Dallas/Fort Worth: Sarah Lopez, communication sciences and disorders 

Dilley: Patrisha Clark, kinesiology 

Donna: Jennifer Lynn Crist, communications 

Eagle Pass: Jorge Eduardo Olvera, accounting; Jesus Adrian Pena, biomedical sciences;  Nayeli Gladys Perea, biomedical sciences; Jose Perez, music education; Luis Villasana, history; Jessica Zapata, kinesiology 

Edinburg: Areli Flores, communication sciences and disorders; Cristela L. Govea, communication sciences and disorders; Theresa Ann Perez, environmental engineering; Policarpio Reyna, psychology 

Elsa: Samantha J. Leal, interdisciplinary studies 

Falfurrias: Ricardo Garcia III, mathematics 

Ferris: Charles Canuto Martinez, agribusiness 

Flatonia: Dallas I. Ponder, industrial management and technology 

Floresville: Jessica Mutz, agribusiness 

Goliad: Raydean R. Mata, psychology; Tyler James Reagan, agribusiness; Robert Schoen, geology; Regina Smith, family and consumer sciences 

Harper: Cortnee White, psychology 

Hebbronville: Ramiro “Rami” Garza III, communications 

Houston: Raul Dives, information systems; Lizbeth Esteban, accounting; Jake Ewing, geology; Alexandra Sherman, communication sciences and disorders; Ashley B. Tipps, management 

Katy: Devin Shaw, management 

Kingsville: Esther Balboa, social work; Rudy Calzada, communication sciences and disorders; Samantha  Nicole Cantu, kinesiology; Lucas H. Castillo, industrial management and technology; Amanda Cavazos, interdisciplinary studies; Miguel Angel Chapa, biomedical sciences; Devon  Cuevas, geology; Christina Hinojosa, interdisciplinary studies; Sharla Kay Irby, animal science; Jose Martinez, psychology; Victor J. Rodriguez, electrical engineering; Vonique R. Rodriguez, psychology; Reeva Rosalee Soliz, art; Gaylon Taylor, computer science 

La Feria: Briana Villarreal, communication sciences and disorders 

Laredo: Orlando Contreras, civil engineering; Estevan Fuentes, communication sciences and disorders; Sasha Maldonado, fashion and interior merchandising; Anthony J. Ramos, human nutrition;  Mary Lee Santana, agriculture science 

Linn: Courtney Marie Moreno, communication sciences and disorders 

Mathis: Amanda Jo Sauceda, interdisciplinary studies 

McAllen: Jessica Castellano, agriculture science; Vanessa Coronado, communication sciences and disorders; Carolina Guerrero, music; Vanessa Rocha, psychology; Jessica Saavedra, human development and family studies 

Mercedes: Efren Trevino, communication sciences and disorders; Jannell Y. Vichique, agriculture science 

Mission: Jennifer Franco, psychology; Saul Garza, information systems; Bianca Gonzalez, chemical engineering; Angela Aide Martinez, communication sciences and disorders; Brianda Janet Morin, criminology 

Natalia: Amy Martin, animal science 

Orange Grove: Kimberly Gonzalez, education; Tyler Lee Gwosdz, agribusiness; Robert A. King, management

Palacios: Matthew Dunn, mechanical engineering; Tezna Roy, psychology; Juan A. Sandoval, chemical engineering 

Palmview: Monica Ruth Munoz, communication sciences and disorders 

Pflugerville: Moises Hernandez, chemistry 

Pharr: Jazmin Alvarado, communications; Crystal Jesus Muniz, interdisciplinary studies; Amanda Pecina, special education; Miguel Angel Venegas, theatre arts 

Plano: Katelyn Hosso, chemical engineering 

Pleasanton: Amanda M. Seiler, agriculture science 

Port Lavaca: Jeremy Boyd, civil engineering 

Porter: Rumaldo Benavidez, chemical engineering 

Portland: Nathan Lee Rios, electrical engineering 

Poth: Thomas Waclawczyk, civil engineering 

Premont: Amanda Lee Hofstetter, biology 

Raymondville: Samantha Rodriguez, communication sciences and disorders; Selena Rodriguez, communication sciences and disorders 

Rio Grande City: Niza I. Balderas, communication sciences and disorders; Crisanto Guerra IV, accounting; Alexis N. Hinojosa, criminology; Ruben Lopez III, communication sciences and disorders 

Robstown: Heather Garcia, biomedical sciences 

Rockport: Nathan A. Garner, agriculture science; Ruben Sanchez Jr., biology 

San Antonio: Cori A. Cardenas, interdisciplinary studies; Mercedes Garcia, criminology; Raymond Guzman, mathematics; Madalyn Mendoza, biology; Gene Paez, kinesiology; Joshua P. Ronk, mechanical engineering 

San Benito: Christian Acevedo, communications; Jclee B. Guzman, criminology; Steffan X. Ramos, criminology; Aurora L. Trevino, interdisciplinary studies 

San Diego: Tiffanie Cantu, criminology; Melissa S. Trevino, communications 

Santa Rosa: Clarissa Costilla, interdisciplinary studies 

Sargent: Burley Gunter, criminology 

Sealy: Joshua Hartwick, range and wildlife management 

Somerset: Johnny Edward Stevens Jr., agriculture science 

Splendora: Amber Cherry, architectural engineering 

Sullivan City: Sergio Hernan Villarreal, communication sciences and disorders 

Taft: Tanya Box, criminology; Kayla M. Lopez, mechanical engineering 

Thorndale: Bradley White, communication sciences and disorders

Uvalde: Benjamin Hollon, agriculture science 

Van Alstyne: Bailey Offill, interdisciplinary studies 

Van Vleck: Rodney Griggs, sociology 

Victoria: Travis Hempel, mechanical engineering; Erlinda Leos, mechanical engineering; Thomas K. McDowell, agribusiness 

Weslaco: Rina Jeanette Castillo, criminology; Isreal Gaona, civil engineering; Maria Garza, interdisciplinary studies; Brittany N. Guerra, interdisciplinary studies; Kristie Love Medina, criminology; Sydney Ashcraft Pitts, communication sciences and disorders 

Wharton: Taylor Cline, range and wildlife management 

Missouri: Sonia L. Rodriguez, animal science 

Mexico: Manuel Angel Sepulveda Elizaldi, mechanical engineering; Cynthia Guerrero Garcia, management; Laura Melissa Lopez-Galvan, architectural engineering

-TAMUK-


This page was last updated on: December 11, 2013