Ten Awards Earned at Pathways Student Research Symposium

KINGSVILLE - November 16, 2017

Contact: Jason Marton
Email: jason.marton@tamuk.edu
or Phone:


Pathways Winners

Student researchers from Texas A&M University-Kingsville earned ten total awards at the Fourteenth Annual Texas A&M University System Pathways Student Research Symposium, held at Tarleton State University Nov. 2-3. 

The event gives undergraduate, master’s and doctoral students enrolled in A&M System institutions the opportunity to present findings from their research projects, conducted with faculty mentors. 

Presentations can be delivered in a poster or an oral format, with first, second and third place awards given over nine different fields of study: agriculture; business and computer information systems; education; engineering and computer science; environmental science; humanities or social science; life science; mathematics; and physical science. 

There was a tenth award category, for doctoral students, conducted as a “speed round” presentation, in which each student was given five minutes and the use of one PowerPoint slide. Out of the 35 who participated in the first round, 10 students were chosen to continue to the second round—four of those 10 were from Texas A&M University-Kingsville. 

This year, almost 300 students from institutions throughout the A&M System took part in the symposium. 

The complete list of awards won by Texas A&M-Kingsville is as follows, listed by Award Category:

Agriculture

Rebecca Preston, Master’s Student, 3rd Place (Faculty Mentor-Dr. Michelle Garcia)

Doctoral

Arvind Nanduri, 1st Place (Faculty Mentor-Dr. Patrick Mills)

Francisco Haces-Fernandez, 2nd Place (Faculty Mentors-Drs. Hua Li and David Ramirez)

Engineering and Computer Science

Sunayana Tirumalasetty, Master’s Student, 1st Place (Faculty Mentor-Dr. Ayush Goyal)

Himani Bedekar and Apurva Dave, Master’s Student, 2nd Place (Faculty Mentor-Dr. Ayush Goyal)

Chimezie Nwabugwu, Master’s Student, 3rd Place (Faculty Mentor-Dr. Matthew Alexander)

Celine Garcia, Undergraduate Student, 1st Place (Faculty Mentor-Dr. Matthew Alexander)

Life Science

Oscar Sanchez, Undergraduate Student, 3rd Place (Faculty Mentor- Dr. Montamas Suntravat)

Physical Science

Shelby Szteiter, Master’s Student, 2nd Place (Faculty Mentor-Dr. Elda Sanchez)

Pete Villarreal, Undergraduate Student, 2nd Place (Faculty Mentor-Dr. Jingbo Liu) 

-TAMUK-