Texas A&M University-Kingsville

Texas A&M-Kingsville sees 549 cross stage during spring commencement

KINGSVILLE - May 13, 2011

Contact: Julie Navejar
julie.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

It was the end of the college era, but the beginning of a new career and a bright future as 549 students received degrees from Texas A&M University-Kingsville during two spring commencement ceremonies held Friday, May 13, in the Steinke Physical Education Center.

The keynote speaker is State Rep. J.M. Lozano, who represents the people of District 43, which includes Kleberg, Jim Hogg, Kenedy and Willacy Counties, and part of Cameron County.

There were 369 bachelor’s degrees and 170 master’s degrees given. Eleven graduates received doctoral degrees. One student received two degrees.

The majority of the members of the spring class of 2011 were from Texas with 426 from the Lone Star State. Eight were from other states and 115 were from other countries when they entered the university. The most frequent county of origin was Nueces with 76 graduates, followed by Kleberg with 49, Hidalgo with 39, Jim Wells with 33 and Cameron with 32. The class was 57 percent male and 43 percent female. Forty-eight percent of the graduating students were minorities.

Of the bachelor’s graduates, more than 49 percent entered the university as first-time freshmen while the remaining graduates were transfer students. The average age of those receiving bachelor’s degrees was 25. The average age of a master’s graduate was 27 and the average of the doctoral students was 41. The oldest graduate was 71 and the youngest was 20.

Fifteen of the graduates were university employees earning six bachelor’s degrees, eight master’s degrees and one doctoral degree.

The Frank H. Dotterweich College of Engineering led the way with the most graduates with 215. They were followed by the College of Arts and Sciences with 140 and the College of Education and Human Performance with 83. Rounding out the list, the Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences had 72 graduates, the College of Business Administration had 35 graduates each and University College had two.

 -TAMUK- 

TEXAS A&M UNIVERSITY-KINGSVILLE

SPRING COMMENCEMENT 2011

 Texas Graduates

Spring 2011

Alamo

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Julian Rivera

Bachelor of Science

Julian Rivera

Alton

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Alexandra Calderon, summa cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Roberto Salinas

Alice

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Katrina Anne Mondragon

Jose A. Ramirez

Elizabeth LaVonne Wallek, cum laude

Maricruz Zapata

Bachelor of Fine Arts

Maria Christina Garcia

Bachelor of Science

Ashley Nicole Arellano, cum laude

Victoria Cathleen Perez, summa cum laude

Jennifer Lynn Moses Ranly, summa cum laude

Stephanie Marie Saenz

Ashley Danielle Salinas

Bachelor of Social Work

Annalisa Nadine Ybarra, summa cum laude

Master of Arts

Jilma Vinson

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Martin Cantu Jr.

Justin Derek Fletcher

Melissa Garcia

Virginia Angelica Garcia

Hilberto L. Perez Jr., summa cum laude

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Leslie Ann Ledesma, cum laude

Yvonne De Leon-Perez

Victoria M. Saenz, summa cum laude

Master of Education

Rebecca Andrea Perkins

Master of Science

Judith Kaye Holmgreen

Marissa Kubala

Marin Perez Jr.

Doctorate of Education

Samuel Bueno

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Vanessa Galvan Gomez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Industrial Technology

Marissa Claudia Hinojosa

Aransas Pass

College of Arts and Sciences

Bachelor of Social Work

Michelle Leigh Nolen, summa cum laude

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Monica Lynne Kindervater, magna cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Abraham Lucas Gonzales

Frank Alexander Lamas, cum laude

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Abraham Lucas Gonzales

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Cody Stuart Hall, magna cum laude

Atascosa

College of Education and Human Performance

Master of Science

Tanya L. Trip

Austin

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Paul Alan Skrovan

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Gregory Clark Jr.

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Laura Elizabeth Eidson, summa cum laude

Bachelor of Science in Industrial Technology

Laura Elizabeth Eidson

Bachelor of Science in Industrial Technology

William Clifton Knapp Jr.

Banquete

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Ezekiel Mauricio

Bachelor of Science

Anabel J. Moreno, summa cum laude

Bartlett

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Thomas Scott Janke, summa cum laude

Bay City

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Brandon Lee Brant

Baytown

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Maria Gloria Garzoria

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Cade Michael Clark

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Rene Cienfuegos Jr., summa cum laude

Beeville

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Stacey Laraine Baker, summa cum laude

College of Education and Human Performance

Master of Education

Megan Lenay Ousley Capeheart

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Meghan Elizabeth Bloemer

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Casey Leigh Chancellor, cum laude

Benavides

College of Education and Human Performance

Master of Science

Elliana Flores Lopez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Computer Science

Jimmie Craig Terry

Bishop

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Victoria Clara Garza

Master of Science

Amy Elizabeth Wolter

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Ricky Allen Balderas, summa cum laude

Chelsey Michelle Walker

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Industrial Technology

Ben Adam Limas, cum laude

Bloomington

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Kyle S. Logan, cum laude

Brenham

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Jeremy Wayne Fritz

Brownsville

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Estevan M. Medrano, magna cum laude

Mayra Morin

Bachelor of Science

Edna Margarita Martinez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Abelardo Campos III

Bruni

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Michael Anthony Chapa, cum laude

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Ricardo Gabriel Perez

Bryan

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Carlos Enrique Perez

Burton

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Kristopher Lee Helms

Caldwell

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Marcus Earl Blum, cum laude

Campbellton

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Kaylynn J. Krueger

Chapman Ranch

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Master of Science

Beau Daniel Hester

Chappell Hill

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Ronald Paul Jankowiak Jr., cum laude

College Station

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Master of Science

Jason Brandon Grisel

Concepcion

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Dora Cruz

Corpus Christi

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Lourdes Huerta, cum laude

Bachelor of Science

Rico Zapata Garza

Peggy Valenzuela Hatcher

Natalie Jean Hearron, summa cum laude

Nancy Nicole Leal

Jacquelynn Diane Sosa, cum laude

Lori D. Watkins, summa cum laude

Bachelor of Social Work

Stephanie Marie Caballero, summa cum laude

Karen Mason Kitchens, summa cum laude

Master of Science

Megan Nicole Puga

Nicole Rae Wentling

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Frank Albert Buell

Renna M. Damon, cum laude

Ryan Thomas Mathisen

Elizabeth J. Winegeart

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Ty Austin Crowley

Ashley Ann Schneider, cum laude

Master of Science

Brandon Lenard Anderson

Stephen Len Anderson II

Dustin Vincent Sample

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Cassandra Lyn Wheeler

Bachelor of Science in Human Sciences

Felicia Rodriguez

Master of Science

Leah Marie Martinez

Masters of Science in Human Sciences

Elizabeth Rios

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Stephanie Rose Andersen

Michael Anthony Salinas, cum laude

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Samantha Eugenia Alvarado

Carlos Constante Costilla Jr.

Michael Guile Marshall, summa cum laude

Christopher Javier Pena

Bachelor of Science in Civil Engineering

Eric Michael Busker

Jenna Mae Clayton, summa cum laude

Daniel Edwin Mazoch, cum laude

Stephen Lawrence Skrobarczyk

Augustin Villalobos

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Paul Timothy Aleman

Christopher Andrew Dulavitz

Rudy James Garcia, summa cum laude

Jay Tyler Garrett

Cameron David Gebhardt

Benjamin Earl Isaak

Rene Martinez, summa cum laude

Christopher Matthew Pefanis, summa cum laude

Bachelor of Science in Industrial Technology

Robert Matthew Casas

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Derek Lee Balchuck

Jared L. Bockholt

Leroy Norman Brandon IV, magna cum laude

Luis A. Espericueta

Allan Joseph Faldet, magna cum laude

Devon Lee Fox

Eric Lee Fuqua

Michael Andrew Gutierrez

Justin Rivera

Bryan Michael Steiner

Master of Science

Mohammad Radwan Dalu

Bobur Usmonovich Isoyev

University College

Bachelor of Applied Arts and Science

George Everett Kunkle

Crystal City

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Armando S. Perez Jr.

Cuero

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Danny Joseph Tyl Jr., summa cum laude

Cypress

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Ursula Monique Hill

Dallas

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Dillon Thomas Holt, magna cum laude

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Edgar A. Chavez

Del Rio

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Juan Alberto Celedon

Donna

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Alexis Javier Villarreal

Eagle Pass

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Lizbeth De La Garza

Irma Esther Rodriguez

Master of Science

Juan A. Conde

College of Education and Human Performance

Master of Science

Cristina Daniela Aguirre

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Ariel Castillon, cum laude

Edinburg

College of Arts and Sciences

Bachelor of Music

Michael James Perez, summa cum laude

Master of Science

Mariana Casarez Campos

Edna

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Andrew Scott Kubecka, cum laude

El Campo

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

James Landis Cannell, summa cum laude

El Paso

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Billy R. Polk, summa cum laude

Falfurrias

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Xavier Rene Garza

Bachelor of Arts

Irisema Ysell Ruiz

Bachelor of Science

Tracey Renee Alvarado, magna cum laude

Daniel Lorenzo Duque

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Luis Xavier Longoria Jr.

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Crystal Rodriguez

Falls City

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Amanda Marie Waclawczyk, summa cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Joseph Ray Brysch

Forney

College of Arts and Sciences

Master of Music

Scott Aaron Patricia

Freer

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Parthkumar V. Naik, summa cum laude

College of Education and Human Performance

Master of Science

Dina Aragon McQuagge

Cheryl K. Walker

Friendswood

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Quinette Marshena Tramble

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Anthony Ray Smith, cum laude

Garwood

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Dustin Joe Krenek, cum laude

George West

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Rebekah E. Cox

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Kyle Lee Mircovich

Goliad

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Rudolph George Toerck III

Hallettsville

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Karen Elizabeth Grafe

Harlingen

College of Arts and Sciences

Bachelor of Music

Lauren Elizabeth Garza, summa cum laude

Bachelor of Science                                                                                                

Andrea Yvonne Ayala, cum laude

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

David Casanova

Erica M. Casas

Jaclyn Marie Cavazos

Aurora Leal

Yolanda Martinez

Kimberly Kay Mayer

Belinda A. Munoz

Jessica Oviedo

Sabrina Rodriguez

Selina Tristan

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Karl David Lewis III, cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Christina V. Gonzales

Master of Science

Parviz Ghavami

Hebbronville

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Catherine Marie Montalvo

Bachelor of Science

Elizabeth Douglas Gonzalez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Industrial Technology

Rene Eden Cantu

Hidalgo

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Daniel Morales

Hobson

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Emily Grace Sczepanik, summa cum laude

Hondo

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Terri Lynn Johnston, magna cum laude

Houston

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Andrew Scott Harper

Bachelor of Science

Andrew Antonio Flores

Anastasia Ifeoma Offordile, summa cum laude

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Natalie Anne Miller

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Taryn Leigh Balke

Kevin Marshall Redd

Master of Science

Timothy K. Sandles

Cody James Zabransky

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Scot Allen Knutson, cum laude

Inez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Mason Fredrick Schoonover, magna cum laude

Irving

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Jessica Jeanine Stephens, summa cum laude 

Katy

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Virginia B. Hernandez, cum laude

College of Education and Human Performance

Master of Science

Anthony M. Escamilla

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Robert Byron Carmichael

Kingsville

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Araceli Clarissa Anderson, cum laude

Amanda Sue Benavidez, summa cum laude

Roxanne Martinique Bruce-Beltran, cum laude

Hector Rafael Castelltort, cum laude

Norma Jean Cruz

Peggy Ann Harwell, cum laude

Sonia Galvan Ortiz

Susana Quintanilla Rocha (posthumously)

Sonya Vasquez, summa cum laude

Bachelor of Fine Arts

Peggy Guion Hayes, cum laude

Bachelor of Music

Isaac Lee Aldaco

Damian Diaz, cum laude

John Andrew Perez, cum laude

Sammy Posada Jr., summa cum laude

Bachelor of Science

Veronica Elisa Bazan

Melody Lynn Bollom, magna cum laude

James Coy Bolton Jr., magna cum laude

Wilburn Jeffrey Folsom

Valarie Ann Gomez, magna cum laude

Tirso Javier Hinojosa III

Selina Irene Mendietta, cum laude

Bachelor of Social Work

Tiffany Rae Garcia

Natasha A. King

Everett Heath Lamb

Sylvia Rodriguez-Ozuna, summa cum laude

Master of Arts

Celina Ybarra Garza

Master of Science

Thomas Oscar Garza

Railene Izzett Salinas

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Arturo Bujanos Jr.

Armando A. Gonzalez

Ciara Dawn Hardin

Audrey Denise Liles

Norma Jean H. Luna

Alyssa S. Ritter

David Michael Sakulenzki

Tamara Denae Saverline

Jose Humberto Trevino

Mallory Hope Wilson

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Lorena Albarran

David Hector Cavazos, summa cum laude

Jeanette B. Garriga

Lisa Monica Reyna, cum laude

Omar Rodriguez

Master of Education

Diana H. Lozano

Kimberly Ann Ochoa

Master of Science

Gloria Eraida Aguilar

Araceli Garza

Rolando Rene Garza

Evangeline Hinojosa

Allison Zaina Holloway

Michael Anthony Martinez

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Analisa Rodriguez

Bachelor of Science in Human Sciences

Jason Caffey, cum laude

Daniela Maria Corral

Master of Science

Landon Udon Engelke

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Martin Carrion Jr.

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Armando Luis Barrera, cum laude

Jennifer Lynn Hubbard, magna cum laude

Fabiola Garcia Nelson

Bachelor of Science in Civil Engineering

Gabriel Resendez Jr.

Andy Regan Vigstol, summa cum laude

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Kipp Lee Erickson

Bachelor of Science in Industrial Technology

Flavio Reymel Campos, summa cum laude

Luis Albert Resendez

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Cristian Andres Esparza, cum laude

Victor Orellana Jr.

Master of Science

Bharani Meruga

Carmen A. Ramos 

Kingwood

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Masters of Science in Human Sciences

Meara Elizabeth Glazebrook

Knippa

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Will Sanderlin, cum laude

La Feria

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Matthew Hunter Kelso, magna cum laude

La Vernia

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Joshua David Pearson

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Leah Michelle Ayala, cum laude

Laredo

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Patrick Robert Donovan, magna cum laude

Master of Science

Roxanne Marie Vargas

Virgilio Vazquez-Garcia

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Jessica Lynn Flores

College of Education and Human Performance

Doctorate of Education

Federico Solis Jr.

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Sherry Gale Gonzalez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Leonardo Lopez Jr., cum laude

Bachelor of Science in Civil Engineering

Eliud De Los Santos Jr., cum laude

Alfredo Martinez, cum laude

Andres Alejandro Rubio, summa cum laude

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Jesus Alejandro Reyes, summa cum laude

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Charles Matthew Prince

Renato Reynoso Jr.

Lexington

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Benjamin David Harrell

Livingston

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

James Wayne Byrom

Louise

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Andrew Luis Roman Menefee

Lyford

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Jose Adan Garcia Jr.

Orlando Lee Gonzales

Manor

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Ashley Marie Torrez

Mathis

College of Education and Human Performance

Doctorate of Education

Moises Lopez Alfaro

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Justin G. Anderson, magna cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Jacob J. Longoria, cum laude

McAllen

College of Arts and Sciences

Bachelor of Music

Marco Alberto De La Garza

Eric Ryan Soto, magna cum laude

Bachelor of Science

Marylou Ivette Espinosa, magna cum laude

Caryl Anne Gargantiel, cum laude

Samantha Noel Guerra

College of Education and Human Performance

Doctorate of Education

Joanetta Dowell Ellis

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Michael Paul Balli, summa cum laude

Bachelor of Science in Civil Engineering

Jessica Marie Navarro, cum laude

Claudia Astrid Saenz

Mercedes

College of Education and Human Performance

Doctorate of Education

Veronica Isabel Saenz Alonzo

Midlothian

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Justin Morgan Rattan, magna cum laude

Mission

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Patricia A. De La Garza

Bachelor of Science

Amanda Racine Arevalo, summa cum laude

College of Education and Human Performance

Doctorate of Education

Lelia Salinas

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Maria J. Chang

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Rodrigo Lomeli Martinez, cum laude

Bachelor of Science in Civil Engineering

Javier Antonio Sanchez, cum laude

Mount Pleasant

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Kristen Michelle Foley, magna cum laude

Needville

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Cord B. Eversole, summa cum laude

New Braunfels

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Kyle Skylar Koepp

Masters of Science in Human Sciences

Stacy Nichole Ploch Bates

Nixon

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Adela Marie Hinojo Ponce

Normangee

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Master of Science

Benjamin L. Turner

Odem

College of Education and Human Performance

Master of Science

Ashley Michelle Lowe

Orange Grove

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Amanda Kay Nattrass

Tyler Blaine Yaklin

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Vernon Manibusan

Palacios

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Jelisa Luci Kocurek, summa cum laude

Pharr

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Eva Rocio Hernandez

Bachelor of Music

Esteban Israel Gutierrez

Bachelor of Science

Yvonne Garza, summa cum laude

Imelda Viridiana Lozano

Master of Music

Lesli Joy Olson

College of Education and Human Performance

Master of Education

San Juanita G. Briones

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Antonio A. Gutierrez, cum laude

Port Lavaca

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Dariela Farias, summa cum laude 

Portland

College of Education and Human Performance

Master of Science

Pamela R. Clancy

Trey Mendez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Master of Science

Daniel Clancy IV

Poteet

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

John Michael Sanchez

Premont

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Melinda D. Sepulveda, cum laude

Master of Science

Ariela Marie Martinez

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Roque Johnson

College of Education and Human Performance

Master of Arts

Melissa Quintanilla Jaramillo

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Industrial Technology

Daniel Cabrera

Raymondville

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Eddica Olivia Rodriguez

Bachelor of Science

Josefina Delia Garza, summa cum laude

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Jillian Eilts

Red Oak

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Clint L. Brown

Rio Grande City

College of Arts and Sciences

Bachelor of Music

Orlando Hugo Herrera, summa cum laude

Bachelor of Science

Herbey Barrera Jr.

Yadira Ivette Barreto

Jennifer Judith Castaneda

Annette Lynn Lopez

Cynthia Lee Prado, cum laude

Xenia Hally Rodriguez, magna cum laude

Maria Odilia Sanchez, cum laude

Judy Lee Villarreal, cum laude

College of Business Administration

Master of Public Accounting

Lourdes Margarita Elizondo

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Juan A. Salinas, magna cum laude

Rio Hondo

College of Arts and Sciences

Bachelor of Social Work

Amparo Gonzalez Salinas, summa cum laude

Robstown

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Jessica A. Pena-Hinton

Bachelor of Fine Arts

Ernesto Palacios

Bachelor of Social Work

Crystal Calvillo, magna cum laude

Master of Arts

Vanessa Ellie Barrera

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Sarah Inez Jeter-Palacios, magna cum laude

Master of Science

Patricia Cardenas

Priscilla Ann Garcia

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Noe Benavides Cantu Jr.

Roma

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Anna Kristine Trevino, summa cum laude

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Marina Marilyn Moreno

San Antonio

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Angelica M. Arreola

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Naquawn Lamar Lee

Master of Science

Daniel Ray Hill

Doctorate of Education

Lydia Irene Bartlett

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Charles Timothy Phillips, cum laude

Brian R. Raab

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Aaron Gabriel Garcia

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Gregory Alan Werenskjold, summa cum laude

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Stephen Ray Bump

Edward L. Gamino

Joseph Elliot McMillian

San Benito

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Edna Rosenbaum

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Lisa Casanova

Heather J. Fears

Melissa Garcia

Nancy Garcia

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Ashley Marie Guerra

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Stephanie Nicole Plata

San Diego

College of Education and Human Performance

Master of Education

Yovana Chavez Pena

Doctorate of Education

Ruben Pena Jr.

San Elizario

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Evelyn Lopez, summa cum laude

San Juan

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Justin Martinez, magna cum laude

Alyssa Yvette Sarinana, cum laude

Doctorate of Education

Maria Raquel Tello

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Leanna Guerra, cum laude

Sandia

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Thomas Michael Garza

Sarita

College of Arts and Sciences

Bachelor of Science

Claudia Beth Vela

Seguin

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Caleb I. Bargfrede

Sinton

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Cheryl Lee Jordan, magna cum laude

Skidmore

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

James Daniel Henshall, summa cum laude

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Stephanie Marie Coker, cum laude

Spring

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Diamond Lee Edwards, cum laude

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Matthew Aaron Schneider, cum laude

Stafford

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Cody Lee Bathe

Stockdale

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Stephanie Michelle Campbell

Sugar Land

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Master of Science

Marvin Chimbiko Amadi 

Sullivan City

College of Education and Human Performance

Master of Education

Rigoberto Villagran

Sweeny

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Civil Engineering

Colby Evan Lowrie

Taft

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Melissa LeeAn Mumme

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Kayla Beth Box, magna cum laude

Three Rivers

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Andrea Kay Goebel, summa cum laude

Tilden

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Master of Science

Chase Ryan Currie 

Uvalde

College of Arts and Sciences

Bachelor of Music

Francisco Castillo Ramirez Jr. 

Van Vleck

College of Arts and Sciences

Bachelor of Fine Arts

Valerie Rene Tijerina 

Victoria

College of Arts and Sciences

Bachelor of Social Work

Robyn Lea Schoen, summa cum laude

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Bennie Robert Stanley II

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Doctor of Philosophy

Amy Jean Turner

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Matthew Lynn Short, cum laude

Waelder

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Dustin Casey Richter

Waxahachie

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Shivaun Ellen Beasom

Weslaco

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Selina Dominguez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Emmanuel Ayala, cum laude

Yoakum

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Dustyn Robert Jansky, magna cum laude

Yorktown

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Katherine M. Dugie, summa cum laude

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Megan E. Koehler

Zapata

College of Arts and Sciences

Bachelor of Arts

Cynthia Sanchez-Morales, magna cum laude

Non Texas Graduates

Spring 2011

 

Arkansas

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Human Sciences

Gillian Leigh Sanders

 

California

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Daniel Stephen Rogers

Brandon Carl Rohr

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Daniel Stephen Rogers

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Master of Science

John Daniel Hay

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Computer Science

Jeanpierre Heurtelou

Georgia

University College

Bachelor of Applied Arts and Science

Matthew Bowers

Illinois

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Master of Science

Donald Charles Kahl Jr.

Indiana

College of Arts and Sciences

Master of Arts

Jessica A. Benge

Kansas

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Paul Thomas Fisher

Oklahoma

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

David Andrew Smith

South Carolina

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Michael Wayne Floyd

International Graduates

Spring 2011

Burkina Faso

Frank H. Dotterweich College of Engineering       

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Abdel Aziz Zoungrana, magna cum laude

Cameroon

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Denis Ngninkeu Minkeu, cum laude

Ghana

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Nana Kwabena Brobbey Adjapong

Master of Science

Abena Anansewa Hagan

Master of Science in Electrical Engineering

Emmanuel NII Okai Hammond

India

College of Arts and Sciences

Master of Science

Vidya Chitikireddi

Phani Madhuri Mummareddi

Dishita Chandrakant Purohit

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Master of Science

Ajayaphanikumar Anabheri

Naga Dinesh Reddy Annapareddy

Prakash Appusamy

Tejotham Gundtham Bajepally

Anil Kumar Bandaru

Praveen Bandaru

Tharun Bandaru

Rohith Reddy Beravelli

Naga Poomima Bhaskara

Upvan Bhatia

Yatheendra Chowdary Bheemaneni

Anusha Bodepudi

Hari Charan Bolleddula

Sravanthy Brindavanam

Sri Harsha Challapalli

Naveen Kumar Chebrolu

Goutham Chilumula

Praveenkumar Chinni

Venkata Chandrasekhar Chitirala

Rahul Ashok Chohatkar

Yesudas Nelson Dasari

Dipen Datta

Rajeshbabu Devarapalli

Mayank Dobriyal

Vishnu Vardh Reddy Dondeti

Chaitanya Krishna Dumpala

Vidyasagar Reddy Duvvuru

Soma Sekhara S. Emmadi

Satish Gajula

Manasa Gavini

Srinivas Babban Ghodke

Raveendhar Reddy Gondesi

Rajesh Gunda

Raghuveer Goud Gundrathi

Praneeth Kumar Gunti

Madhuri Illapu

Pradyumansinh Aniruddhsinh Jadeja

Keyur Ashok Jadhav

Rohith Reddy Janga

Shilpa Kaila

Raghuveer Kalvapudi

Balakrishna Kasiroju

Pranjal Prithviraj Killekar

Manasa Kolconda

Sunil Kumar Kolipaka

Rajvanth Reddy Kota

Krishna Sandeep Kothapalli

Vikram Saagar Krishna

Raja Sandeep Kukkala

Revanth Kumar Kundoor

Gopi Krishna Kurikala

Sandeep Kumar Lingannapeta

Preethi Lodha

Shravya Maganti

Sumanth Maganti

Phani Kumar Mallampati

Satya Pavani Divya Mukkavilli

Sudhir Reddy Nimmakayala

Hari Prasad Paladhi

Ankur Ashokbhai Patel

Kunal Patil

Lawrence Srujan Paul Perumalla

Harsha Polavarapu

Harish Prakash

Rajeev Prathi

Sreekanth Reddy Purelli

Nareshvasu Raparla

Prasanth Renduchintala

Prashanth Ruthala

Venkata Santosh Pratheek Rao Saineni

Venkata N Sai Kiran Samayam

Nihanth Reddy Sandru

Saragadam Ganesh

Sagar Rajesh Shah

Nitin Bharadwaj Sheri

Siddhartha Shetty

Jasbir Singh Sidhu

Akshat Singh

Dharmendra Singh

Vidyasagar Sunkavalli

Madhusudhan Reddy Tarimella

Kranti Kumar Reddy Vanguru

Deepank Sharad Vanne

Hareesh Vepuri

Venkata Phani Kumar Viswanadha

Surya Prakash Vuppu

Milind Vasant Waghmare

Veena Yarra

Ramesh Naidu Yeduvaka

Master of Science in Electrical Engineering

Venkatesh Kancharla

Jamaica

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Micheline Athalia Barrington, magna cum laude

Mexico

College of Business Administration

Bachelor of Business Administration

Edgar Alfredo Chapa

College of Education and Human Performance

Bachelor of Science

Diana Fabiola Zarate Orozco

Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences

Bachelor of Science in Agriculture

Carlos Eduardo Gonzalez-Gonzalez

Bachelor of Science in Human Sciences

Miriam Alejandra Covarrubias

Almendra Maricela Reyes Moron

Doctor of Philosophy

Felix Ayala Alvarez

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Boris Hugo Torres Martinez, summa cum laude

Nepal

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Anup Man Tuladhar, summa cum laude

Nigeria

Frank H. Dotterweich College of Engineering

Master of Science

Tamaraebi Clement Atuwo

Cyril Okwunwa Iyasele

Ikechukwu Chibuzo Ndefo

Ogadimma John Ukwuoma

Master of Science in Electrical Engineering

Teniola Bashiru Elufiede

Republic of Korea

College of Arts and Sciences

Master of Science

Cheon-Sig Lee

Sri Lanka

College of Business Administration

Master of Business Administration

Pavanandan Krishnapillai

 -TAMUK-


This page was last updated on: September 04, 2013