Texas A&M University-Kingsville

Winter Commencement Ceremonies Held At Texas A&M-Kingsville

KINGSVILLE - December 13, 2008

Contact: Julie Navejar
julie.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

It was the end of the college era, but the beginning of a new career and a bright future as 466 students received degrees from Texas A&M University-Kingsville during two winter commencement ceremonies held Saturday, Dec. 13, in the Steinke Physical Education Center. There were 283 bachelor’s degrees, 177 master’s degrees and eight doctoral degrees given. Two students received two degrees each.

This commencement had the third largest number of master’s degrees awarded within the last 20 years.

The keynote speaker for both ceremonies was Jean Claire Turcotte, university alumna from the classes of 1958 and 1986. She was recently named a Distinguished Alumna. Turcotte retired as principal of St. Gertrude Catholic School in Kingsville in 2003. She had served as the school’s principal since 1981 and had taught at the school for five years before being selected as principal.

Her service to the community and her alma mater is extensive and includes the Christus Spohn Kleberg Hospital Advisory Board, the Robert J. Kleberg County Library Board, the Coastal Bend Community Foundation, the Woman’s Club of Kingsville and the Kingsville Community Choir. She serves as accreditation chair of the Texas Catholic Conference Educational Department and is a past chair of the Bishop’s Guild of the Diocese of Corpus Christi.

In support of the university, she is a member of the President’s Circle, the President’s Legacy Ball Steering Committee and the John E. Conner Museum Board. She is a member of the Texas A&M University-Kingsville Foundation Board of Trustees and a past member of the Javelina Alumni Association Board of Directors.

The majority of the members of the winter class of 2008 were from Texas with 322 from the Lone Star State. Seven were from other states and 137 were from other countries when they entered the university. The most frequent county of origin was Kleberg with 64, Nueces with 49, Hidalgo with 35, Jim Wells with 32 and Bexar with 18. Half of the graduating students were minorities and 53 percent of the class were female.

Of the bachelor’s graduates, 50 percent entered the university as first-time freshmen while the remaining 50 percent were transfer students. The average age of those receiving bachelor’s degrees was 26. The average age of a master’s graduate was 26 and the average of the doctoral students was 36.

For bachelor’s degree recipients, the College of Arts and Sciences led the way with 119 graduates. It was followed by the Frank H. Dotterweich College of Engineering with 47. Rounding out the list was the College of Education with 40, the College of Business Administration with 38, the Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences with 34 and University College with five.

Two of the bachelor’s graduates were university employees.

-TAMUK-

Graduates from Texas A&M University-Kingsville
Fall 2008
Texas Graduates

Adkins
Weldon Carl West, Master of Science

Agua Dulce
Nicole L Garza, Bachelor of Arts

Alamo
Crystela Maria Garza, Bachelor of Social Work
Marco A. Salazar, Bachelor of Science in Agriculture

Alice
Marissa G. Canales, magna cum laude, Bachelor of Science
Pamela Iris Contreras, Bachelor of Science in Human Sciences
Adan Davila III, Bachelor of Science
John Jacob Davila, summa cum laude, Bachelor of Science
Madeline Rosa Fair, Master of Science
Elisa Ann Garcia, Bachelor of Business Administration
Julie Ann Garcia, Bachelor of Science
Monica Marie Garibaldo, Bachelor of Business Administration
Laura Beth Garza, Bachelor of Applied Arts and Science
Jose Rolando Gonzalez Jr., summa cum laude, Bachelor of Science
Laurie Lee Gonzalez, Bachelor of Business Administration
Belinda Guerrero, Bachelor of Arts
Christina Rose Ozuna Hawkins, Bachelor of Science
Debra L. Garza Luera, Bachelor of Business Administration
Albert Martinez, Bachelor of Science in Civil Engineering
Marissa Gilpatrick Ochoa, Master of Science
Cristina Isabel Rivadeneyra, Bachelor of Science
Monica Rodriguez, Bachelor of Science
Roberto Salazar, Bachelor of Business Administration
Roberto Salazar, Master of Public Accounting
Marisela Ester Serna, cum laude, Bachelor of Science
Wanda J. Silva, Bachelor of Business Administration
Dedra Marie Vela, Bachelor of Science
Oseas Vela, Bachelor of Arts
Alizabeth L. Zapata, magna cum laude, Bachelor of Science

Arlington
Ima Jackson, magna cum laude, Bachelor of Science

Austin
Roderick Roshad Mosley, Bachelor of Business Administration

Banquete
Citalyn Flores, magna cum laude, Bachelor of Arts

Bastrop
Ashley Danay de Vaudrecourt, summa cum laude, Bachelor of Arts

Beeville
Jacquelyn Rene Dieringer, Master of Science
Erica Lee Garcia, Master of Science
Juan Manuel Senties II, cum laude, Bachelor of Music

Ben Bolt
Marisol Garcia, cum laude, Bachelor of Science
Travis Dustin Gonzalez, Bachelor of Business Administration

Benavides
Andrea Nicole De La Cruz, Bachelor of Science

Bishop
Andrew W. Davis, Bachelor of Science in Agriculture
Elysia Valentina Esparza, cum laude, Bachelor of Science
Sunday Ann Howe, summa cum laude, Bachelor of Science
Nick Nicholas McCraw, Bachelor of Science
Dianne Michelle Powers, Bachelor of Arts
Sherry Anne Zimmerman, Bachelor of Business Administration

Bloomington
Steven Rhyan Staten, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Brownsville
Gina Marie Alcala, Master of Science
Maria De La Luz Morales, Bachelor of Science
Nataly Sanchez, summa cum laude, Bachelor of Arts

Carrizo Springs
Jennifer Marie Vega, magna cum laude, Bachelor of Fine Arts

Castroville
Tracie Lynn Weekly Love, Master of Science

Center Point
Cecilia Marie Burley, summa cum laude, Bachelor of Science

Concepcion
Melida Garza, cum laude, Bachelor of Business Administration
Aracelis Pena, Master of Science
Julissa Loenna Trevino, Bachelor of Business Administration

Corpus Christi
Christina Ann Alvarado, magna cum laude, Bachelor of Science
Clayton Cody Bockholt, Bachelor of Science in Agriculture
Ashley Denise Broughton, Bachelor of Business Administration
David Russell Broyles, summa cum laude, Bachelor of Science in Civil Engineering
Garrett Ryan Cantu, Bachelor of Science in Industrial Technology
Analisa Chapa, Bachelor of Science
Yong Suk Choe, Bachelor of Science in Civil Engineering
Heather R. Clark, Bachelor of Science
Clifford Bryan Conner, Bachelor of Science in Civil Engineering
Krystle Marie Dawson, Bachelor of Science
Irene De La Cruz, Bachelor of Arts
George Luis De Los Santos, Bachelor of Arts
Elsa Marie Elizondo, Bachelor of Science
William Brady Fair, Bachelor of Science in Industrial Technology
Brian Craig Gabrysch, Master of Art
Alissa Gamez, Bachelor of Science
Kenneth Andrew Ham, Master of Science
Gina Nona Hawkins, Master of Science
Amber Michelle Hibler, Master of Science
Amanda Dawn Hinojosa, Bachelor of Science in Human Sciences
Nicholas Lee Indridson, magna cum laude, Bachelor of Science in Industrial Technology
John Paul Jordan, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Kari Ann Krol, summa cum laude, Bachelor of Science
Javier Alberto Lozano, cum laude, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Erika Denise Ozuna, cum laude, Bachelor of Science in Industrial Technology
Vimal Patel, Bachelor of Science in Civil Engineering
Rebecca Pena, Bachelor of Science in Architectural Engineering
Judith Ramiro, cum laude, Bachelor of Arts
Patricia Fernanda Reiss, Bachelor of Arts
Adrian Diane Russell, Bachelor of Social Work
Abbigail Lynn Saunders, cum laude, Bachelor of Science
Rajkumar Tiwari, Master of Science
Tina Alicia Trevino, Bachelor of Science in Human Sciences
Thomas James Wilburn, Bachelor of Science in Agriculture

Cotulla
Maranda Lee Ochoa, magna cum laude, Bachelor of Science

Devine
Randolph Carol Haass, Bachelor of Science in Agriculture

Eagle Pass
Jose Castillo, Bachelor of Business Administration
Pierre Andres Flores, Bachelor of Science in Agriculture
Marleni Celeste Garcia, Bachelor of Music
Monica Marissa Lerma, Master of Business Administration
Christian Parra, Bachelor of Science in Civil Engineering
Gerald Becker Perez, Bachelor of Science in Industrial Technology

Edinburg
Christina Elizabeth Cardenas, Bachelor of Music
Lynette Garza, Bachelor of Science
Eduardo M. Hinojosa Jr., Bachelor of Science
Marlene Lopez, summa cum laude, Bachelor of Science
Liane Montalvo, Bachelor of Science

Edna
Tyler Thomas Putnam, Bachelor of Science in Agriculture
Leo D. Trevino Jr., Bachelor of Science in Chemical Engineering

Edroy
Darrell Jeff Lopez, Bachelor of Science

Elgin
Phillip Andrew Briseno, Bachelor of Science in Industrial Technology

Falfurrias
Adriana Alicia Abrego, cum laude, Bachelor of Arts
Heather Arredondo, Bachelor of Science
Cristina Lopez De Leon, Master of Science

Freer
Robert Rene Canales, Bachelor of Arts

Garland
Julie Kay Entz, cum laude, Bachelor of Science
JonQuinton K. McGill, Bachelor of Business Administration

George West
Alejandro C. Lopez Jr., Bachelor of Science
Kayla Ann Stewart, Bachelor of Science

Gillett
Justin Ryan Wiatrek, cum laude, Bachelor of Science in Civil Engineering

Granbury
Krystal Lauren Burgess, cum laude, Bachelor of Arts

Harlingen
Gabriel Ambriz, Bachelor of Arts
Margaret Yvonne Medina, cum laude, Bachelor of Science in Chemical Engineering
Miguel Edwardo Moreno, Bachelor of Science in Agriculture
Melanie Francine Murillo, Bachelor of Science
Myra Lynn Reyna, Master of Science
Marisa Christina Salinas, summa cum laude, Bachelor of Science

Hebbronville
Elizabeth Ann Carpentier, Bachelor of Business Administration
Jorge Alberto Lozano, Bachelor of Science in Agriculture
Arnold Ramirez Jr., Bachelor of Science in Industrial Technology
Ursula Ann Rocha, magna cum laude, Bachelor of Science

Inez
Christopher Allen Buzek, summa cum laude, Bachelor of Science in Agriculture

Ingleside
Jonathan Alan Benton, summa cum laude, Bachelor of Science in Agriculture
Cynthia Renee Turner, Bachelor of Arts

Jarrell
Reagan Thomas Gage, magna cum laude, Bachelor of Science in Agriculture

Katy
Taylor Dalton Everett, Bachelor of Business Administration

Kenedy
Michelle Nicole Tam, Bachelor of Science in Agriculture

Kingsville
Christian D. Allen, Bachelor of Arts
Randy Clay Allen Jr., Bachelor of Science
Angela Michelle Arredondo, cum laude, Bachelor of Science in Human Sciences
Marcel Marciel Arredondo, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Sandra Arriaga, cum laude, Bachelor of Arts
Wendy Ryan Austin, Bachelor of Science in Agriculture
Cindy Quintela Baeza, Bachelor of Arts
Amanda Rosas Barrera, Bachelor of Arts
Jose Marcus Barron, Bachelor of Science
Martha Ellen Bowdle-Moreno, Master of Science
Clarissa Annabelle Canales, magna cum laude, Bachelor of Arts
Alejandro Cantu, Bachelor of Science
Anna Delia Cantu, Bachelor of Business Administration
Benjamin Castellano, Bachelor of Science
Perla Judith Castro, Bachelor of Science
Cheryl Jean Claunch, summa cum laude, Bachelor of Science
Valerie Kay McCauley Coonse, cum laude, Bachelor of Science
Nasario Cruz III, Bachelor of Science in Industrial Technology
Barbie Lee Arrizola Curiel, Bachelor of Arts
Jesus Davila Jr., Bachelor of Science in Electrical Engineering
Anna L. De La Garza, Bachelor of Science
Francisco Javier De La Garza, Master of Education
Humberto De La Vina Jr., Bachelor of Science
Maria Guadalupe De Leon, Bachelor of Science in Human Sciences
Vanessa A. Dominguez, Bachelor of Science
Marilee Falcon, Master of Science
Erika Jaime Flores, Bachelor of Science
Daniel Ryan French, cum laude, Bachelor of Business Administration
Jorge Alexis Fuentes, Bachelor of Science
Joey Alberto Galvan, Bachelor of Science
Nathaniel Christopher Galvan, Bachelor of Science in Industrial Technology
Raymond Garcia III, magna cum laude, Bachelor of Arts
Sheree Nichole Garcia, Bachelor of Business Administration
Celina Ybarra Garza, Bachelor of Arts
Kayla Nicole Gonzales, magna cum laude, Bachelor of Science
Thomas Jon-Michael Graves, Bachelor of Business Administration
Rebecca Marie Grimaldo, Bachelor of Science
Cesar Xavier Guerra, Bachelor of Arts
Priscilla A. Suarez Guerra, Master of Science
Joshua Len Harper, cum laude, Bachelor of Science in Industrial Technology
Erik John Harwell, cum laude, Bachelor of Science
Elizabeth Rubalcava Hernandez, cum laude, Bachelor of Science
Elizabeth Ibarra, cum laude, Bachelor of Science
Nicklett S. Knight, Bachelor of Applied Arts and Science
Estella Lara-Rocha, Bachelor of Arts
Eli Orlando Lopez, Bachelor of Music
Ferman Jesus Lopez V, Bachelor of Business Administration
Lorena Lee Lopez, Bachelor of Arts
San Marcos Lozano, Bachelor of Science in Industrial Technology
Christina Martinez, Bachelor of Science
Jeremy M. Martinez, cum laude, Bachelor of Fine Arts
Lisandro Martinez Jr., Bachelor of Science
Sheila A. Martinez, Bachelor of Business Administration
Jessica Isaelda Mendoza, summa cum laude, Bachelor of Science
Anna Amelia Mireles, Bachelor of Arts
Guillermo Bustos Mora Jr., cum laude, Bachelor of Business Administration
Jacquelyn Suzette Nino, Bachelor of Science
Jacob Andrew Nitschmann, cum laude, Bachelor of Science in Agriculture
Beatriz Candida Noriega, Bachelor of Science
Benjamin Ovalle Ovalle, Bachelor of Science
Stacie Marie Pena, cum laude, Bachelor of Business Administration
Stacie Marie Pena, Master of Public Accounting
Elias Rene Pereyra, Bachelor of Business Administration
Serena Frances Reopelle, Bachelor of Arts
Pearl Reyes-Dominguez, Doctorate of Education
Cody Howard Ringer, Bachelor of Science in Agriculture
Gabriela Raquel Rios, Master of Art
Dora Denise Rodriguez, Bachelor of Arts
Naomi Anne Rowland, Master of Science
Debra Atalie Saenz, Bachelor of Science
Ashley Lynn Sanders, Bachelor of Arts
Autumn Jane Smith, Doctor of Philosophy
Christopher Cody Smith, Bachelor of Business Administration
Maricruz Garcia Smith, Bachelor of Science
Christopher Dale Switzer, Master of Business Administration
Shayne Tackett, Bachelor of Applied Arts and Science
Adriana Celestina Trevino, Bachelor of Science
Corando Trevino, Bachelor of Business Administration
Richard Pete Varela Jr., Bachelor of Music
Maria Adriana Vela, Bachelor of Science
Michelle Lee Richardson Villa, cum laude, Bachelor of Science
Arlene Val Villarreal, Bachelor of Science
Ann Louise Vogt, Bachelor of Business Administration
Alicia D Yaklin, Bachelor of Science
Raina Lynn Yandell, Bachelor of Science
Aimee Ivette Zavala, summa cum laude, Bachelor of Science
Zeilia A. Zavala, Bachelor of Science in Chemical Engineering

La Vernia
Michael D. Schroller, Master of Science
Michael Clarence Wallace, Master of Science

Laredo
Danny Farias, Bachelor of Science
Christopher Adam Lopez, summa cum laude, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Esteban Nicolas Nieto, cum laude, Bachelor of Science in Civil Engineering
Diana Elizabeth Prado, Master of Science
Evelina Saenz Villarreal, Master of Science

Los Fresnos
Jackie W. Kyger, Doctorate of Education

Luling
William Earl Bryant Jr., Bachelor of Science in Agriculture

Lyford
Cruz Omar Gonzales, Master of Science

McAllen
Maricela Rivera Cepeda, Bachelor of Applied Arts and Science
Jeannette Hertzler, cum laude, Bachelor of Science
Jorge Luis Lozano, Master of Music
Javier Martinez Jr., Bachelor of Science in Civil Engineering
April Michelle Torres, Bachelor of Science

Mission
Rosanna Alyss Buenrostro, Bachelor of Science
Anne Marie Diaz, Bachelor of Science
Christina Escobar, cum laude, Bachelor of Science
Belen Gonzalez, magna cum laude, Bachelor of Science
Yadira Mendez, magna cum laude, Bachelor of Science
Adan Montalvo, Bachelor of Arts
Oluwaseyi Aramide Okanlawon, Bachelor of Science
Christina Irene Ybarra, Bachelor of Applied Arts and Science

Missouri City
Ernest Ugochukwu Okeke, Bachelor of Science

Moulton
Matthew Alan Hanslik, cum laude, Bachelor of Science in Agriculture

Nacogdoches
Seth Parker Willoughby, Bachelor of Science in Civil Engineering

Nixon
Valerie Ann Roser, Doctorate of Education

Olmito
Rodrigo Leal, Bachelor of Music

Orange Grove
Nancy Lynn Perez, Bachelor of Science in Human Sciences

Palacios
Elizabeth E. Magel, Master of Science

Pearsall
Mario Campos Cardona, Bachelor of Science in Agriculture

Pflugerville
Morgan Tiffany Watkins, Bachelor of Business Administration

Pharr
Jesus Carlos Balderas Jr., cum laude, Bachelor of Science
Arturo Garcia Jr., Bachelor of Science in Civil Engineering
Esgar Omar Guerrero, Bachelor of Science in Civil Engineering

Placedo
James Waylon Johnson, Bachelor of Music

Port Isabel
William Joseph Zimmerman, cum laude, Bachelor of Business Administration

Portland
Amanda Erin Gibson Renfro, cum laude, Bachelor of Arts
Amanda Rae Rodriguez, Bachelor of Arts

Poth
Laura Kay Kroll, Master of Science

Premont
Amanda S. Johnson, Bachelor of Science
Annie Lozano, summa cum laude, Bachelor of Science
Bianca C. Montalvo, cum laude, Bachelor of Science

Raymondville
Angela J. Koester, Bachelor of Arts
James Ryan Spence, Bachelor of Music

Refugio
Christopher John Gonzales, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Rio Grande City
Priscilla Diaz, summa cum laude, Bachelor of Science
David D. Porras Jr., Bachelor of Science

Riviera
Sam Brooks Cooper Jr., Master of Business Administration
Jessica Ann Guerra, Bachelor of Science in Human Sciences
Stuart Alston Moffitt, Bachelor of Business Administration
Lawrence Thomas Palreiro, cum laude, Bachelor of Science

Robstown
Priscilla Ann Garcia, Bachelor of Science
Marcos Antonio Martinez, Bachelor of Science in Industrial Technology
Valerie Martinez, Bachelor of Arts
Jack Perales, Bachelor of Arts
Janet R. Zavala, Bachelor of Arts

Roma
Jose Ivan Garcia, Bachelor of Science in Civil Engineering
Jorge Luis Guerra, Bachelor of Business Administration
Pamela Hinojosa, summa cum laude, Bachelor of Arts
Olegario Lopez III, Bachelor of Music

San Antonio
Amy N. Buchanan, Master of Science
Giovanna Azalea Camero, cum laude, Bachelor of Science
JoAnn Martinez Davis, Doctorate of Education
Rosa Ariana Estrada, Bachelor of Science in Civil Engineering
Margarita Aguirre Garcia, Master of Science
Carlos Thomas Gonzalez, Bachelor of Science in Industrial Technology
Christopher James Guerra, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Gina Lynn Ibarra, Master of Science
Sandra Elizabeth Imery, Master of Science
Jennifer Nicole Jackson, cum laude, Bachelor of Science
Yvette Ann Martinez, Master of Science
Amanda Moreno, Bachelor of Science
Michelle Olivarri, Master of Science
Kimberly J. Ringer, cum laude, Bachelor of Science in Agriculture
Angie Silguero, Master of Science
Sunny Robyn Trial, Master of Science
Jeremy Stephen Wheeler, Bachelor of Business Administration

San Benito
Sandra Munoz, Bachelor of Science in Agriculture
Jaime Nino Jr., Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Rolando Rendon, Bachelor of Science
Ann Mary Saldana, Bachelor of Arts

San Diego
Jennifer Munoz Fehrenkamp, summa cum laude, Bachelor of Science

San Juan
Alvar Alexander Lozano, Bachelor of Science in Chemical Engineering
Arely Madrigal, Bachelor of Science

Santa Elena
Clarissa Celeste Alvarado, Bachelor of Science

Skidmore
Effie Cardona Obregon, Bachelor of Science

Somerset
Kim Saunders, Master of Science

St. Hedwig
Stephen Lucas Kosub, Bachelor of Science in Agriculture

Stockdale
Macie Elizabeth Neill, Bachelor of Science in Agriculture
Sonya Ann Pruski, Master of Science

Tomball
Leo Ricky Erwin IV, Bachelor of Business Administration

Uvalde
Christopher Albert Romo, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Von Ormy
Maria L. Mendez, Master of Science

Van Vleck
Andrea Michelle Gerla, summa cum laude, Bachelor of Science

Victoria
Masumi Dawn Borgohain, Bachelor of Science

Weslaco
Jaime Jay Alejandro, Bachelor of Science in Agriculture
Candido Bocanegra, Bachelor of Science in Civil Engineering
Marissa Bocanegra, Bachelor of Science
Tricia Givilancz Cisneros, Master of Science
Israel Montano III, Bachelor of Science

Wharton
Dustin Lee Sanders, Bachelor of Science in Agriculture

Wimberley
David E. Oldham, Bachelor of Business Administration

Woodsboro
Kristen Renee Vesely, Bachelor of Science in Agriculture

Graduates from Texas A&M University-Kingsville
Fall 2008
Non-Texas Graduates

Alabama
Matthew Thomas Moore, Master of Science

California
Alitrinette Owina Scott, Bachelor of Arts

Illinois
Tan Nguyen, Bachelor of Science

North Carolina
Jon Andrew Larson, Master of Science

Oklahoma
William Arthur Moseley, Master of Science

Puerto Rico
Roberto G. Cruz, Bachelor of Business Administration

Virginia
Prashant Pravin Chugh, Master of Science

Washington
Anh Thu Hoa Nguyen, Masters of Science in Human Science

Hong Kong
Choi Har Kwan, Masters of Science in Human Sciences

India
Kalam Abdul, Master of Science
Yash Murarilal Agarwal, Master of Science
Sai Krishna Venkata Akula, Master of Science
Nagarjuna Alapati, Master of Science
Satish Kumar Alapati, Master of Science
Anvesh Reddy Amaravadi, Master of Science
Sadashivan Rajini Arravimangalam, Master of Science
Prataprudra Athapu, Master of Science
Satya Dheeraj K. Atreyapurapu, Master of Science
Harish Avula, Master of Science
Ajay Kumar Goud Badagowni, Master of Science
Lakshmi N S Chandra Reddy Ballijepalle, Master of Science
Dileep Kumar Bendi, Master of Science
Hanumantha Rao Bigumalla, Master of Science
Pavan Kumar Borra, Master of Science
Raghuram Bura, Master of Science
Ujwal Reddy Charla, Master of Science
Akshaysingh A Chavan, Master of Science
Vikrant Shamrao Chavan, Master of Science
Anusha Chebrolu, Master of Science
Ashok Kumar Cheejati, Master of Science
Dinakar Chikati, Master of Science
Rajasekhar Reddy Chintagunta, Master of Science
Vishal Rao Chitrala, Master of Science
Siddhartha Varma Chittariamaravathi, Master of Science
Ashwin Kumar Dakappagari, Master of Science
Praveen Davu, Master of Science
Soma Shekara Sreenadh Reddy Depuru, Master of Science
Tejaswi Devarakonda, Master of Science
Sachin Babulal Dhone, Master of Science
Chandrasekhar Eadara, Master of Science
Bhanu Prasad Gaddigopula, Master of Science
Jagannadha Annaji Rao Garimella, Master of Science
Swathi Garlapati, Master of Science
Krishna Chaitanya Ghanta, Master of Science
Kishore Ginjupalli, Master of Science
Sindhura Gogineni, Master of Science
Arjun Yashwant Gujar, Master of Science
Naveen Kumar Gundimeda, Master of Science
Vikas Itikyalapati, Master of Science
Sangram Sandipanrao Jadhav, Master of Science
Mohammed Jamal, Master of Science
Krishna Chaitanya Jasti, Master of Science
Vijay Kumar Jujjavarapu, Master of Science
Sharath Kumar Kadempally, Master of Science
Manoj Kumar K Kalisetty, Master of Science
Sowjanya Kama, Master of Science
Shruthi Sahasi Prabhu Bhushan Kancharkuntl, Master of Science
Sriranganathan Kankanala, Master of Science
Vikesh Reddy Kankanala, Master of Science
Neelima Devi Karri, Master of Science
Raviteja Katragunta, Master of Science
Avanti Mohan Kavathekar, Master of Science
Sri Vishnu Kompella, Master of Science
Vinay Krishna Kuchibhotla, Master of Science
Nagender Rohit Kura, Master of Science
Reethika Kurra, Master of Science
Suneel Lingalagari, Master of Science
Raghavendra Reddy Maddireddy, Master of Science
Vikram Maduri Rajkumar, Master of Science
Surya Sarathi Majumdar, summa cum laude, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Bharat Kumar Mallampati, Master of Science
Bala Sesha C Mannam, Master of Science
Suman Yadav Mekala, Master of Science
Siva Krishna Metla, Master of Science
Abdul Fazil Mohammed, Master of Science
Arif Shareef Mohammed, Master of Science
Ismail Zabiulla Mohammed, Master of Science
Manzoor Mohiuddin Mohammed, Master of Science
Ziauddin Ansari Mohammed, Master of Science
Zakaria Mohammednayeemuddin, Master of Science
Kiran Mudumbi, Master of Science
Ravi Teja Mullapudi, Master of Science
Deepika Munnaluri, Master of Science
Shweta Murari, Master of Science
Vamsi Musunuru, Master of Science
Varun Kumar Myakala, Master of Science
Prasad Anant Nadkarni, Master of Science
Mukesh Nagapuri, Master of Science
Anuradha Nagaraj, Master of Science
Venu Gopal Nalajala, Master of Science
Dinesh Reddy Pagala, Master of Science
Vamsi Shekar Reddy Pallam Reddy, Master of Science
Venkata Kiran K Parmanchala, Master of Science
Vamshi Reddy Pasham, Master of Science
Rahul Hiralal Patel, Master of Science
Satya Sreehari Pathi, Master of Science
Lavanya Pati, Master of Science
Vijay Kumar Reddy Pinnapu, Master of Science
Dhiraj Shantaram Piste, Master of Science
Srinivasa Phanikumar Pothula, Master of Science
Abhinay Potluri, Master of Science
Pavan Kumar Punati, Master of Science
Ameya Pradeep Puranik, Master of Science
Sujay Putchala, Master of Science
Prashant Rao, Master of Science
Dinakar Ravipati, Master of Science
Ammiraju Naga Durga Rayabharam Yedukondala, Master of Science
Sandeep Reddy Reddivari, Master of Science
Srinivas Kumar Renukunta, Master of Science
Vijaya Bhaskar Sadasivuni, Master of Science
Abhishek Vinayak Satpute, Master of Science
Gajanan Sahebrao Siraskar, Master of Science
Arun Srinivasan, Master of Science
Chandana Sudini, Master of Science
Sumesh Sukumara, Master of Science
Dinesh Kumar Sunkara, Master of Science
Mohammed Uzair Syed, Master of Science
Shakeel Ahmed Syed, Master of Science
Ganesh Namdeo Tandale, Master of Science
Indira Priyadarshin Thota, Master of Science
Vinay Kumar Uppari, Master of Science
Kushal Vejandla, Master of Science
Govind Raj Venkat Rao, Master of Science
Aswin Virunchipuram Muralikrishnan, Master of Science
Sneha Visagakoti, Master of Science
Dipika Vummadisetty, Master of Science
Swetha Yalamanchili, Master of Science
Dattatreyareddy Yalla, Master of Science
Venkata Narayanreddy Yalla, Master of Science
Venkata Sunny Yelakanti, Master of Science

Republic of Korea
Cheon-Sig Lee, magna cum laude, Bachelor of Science

Mexico
Lorena Garcia Guzman, Master of Science
Oscar Adrian Garcia, Bachelor of Science in Industrial Technology
Angel Mario Gonzalez Ramirez, Bachelor of Science in Industrial Technology
Rafael Guarneros-Altamirano, Master of Science
Juan Carlos Ramirez, Masters of Science in Industrial Management
Guillermo Flores Salas, Bachelor of Business Administration
Augusto Sanchez Gonzalez, Master of Science
Oscar Ivan Santos, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Gregorio Villarreal, Bachelor of Science in Agriculture

New Zealand
Mikyung Chung, Doctorate of Education

Taiwan
Hsien-Ying Kuo, Master of Science
Shao-Chieh Lu, Doctorate of Education
Ya-Lin Lu, Doctorate of Education


Go back | Archives Home | Return to University Home
Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source

This page was last updated on: October 30, 2012