Texas A&M University-Kingsville

518 Cross Stage During Spring Commencement

KINGSVILLE - May 16, 2008

Contact: Julie Navejar
julie.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

It was the end of the college era, but the beginning of a new career and a bright future as 518 students received degrees from Texas A&M University-Kingsville during two spring commencement ceremonies held Friday, May 16, in the Steinke Physical Education Center and the Graduation Convocation scheduled for Texas A&M University-Kingsville System Center-San Antonio students at 11 a.m., Saturday (May 17).

The number of bachelor’s degrees awarded, 415, was the fourth largest in the past 30 years. The largest numbers of bachelor’s degrees awarded have all occurred since 2005.

The keynote speaker at the Kingsville ceremonies was District 27 Senator Eddie Lucio Jr., a native of Brownsville. Keynote speaker at the System Center-San Antonio ceremony will be Dr. Rumaldo Z. Juárez, president of the university.

There were 415 bachelor’s degrees and 95 master’s degrees given. Nine graduates received doctoral degrees. One student received two degrees.

Among the graduates, 113 earning bachelor’s degrees and one earning a Master of Education degree are from the System Center-San Antonio.

The majority of the members of the spring class of 2008 were from Texas with 488 from the Lone Star State. Five were from other states and 25 were from other countries when they entered the university. The most frequent county of origin was Bexar with 105 graduates, followed by Kleberg with 71, Nueces with 64, Jim Wells with 39 and Hidalgo with 31. The class was 50 percent female and 50 percent male. Sixty-five percent of the graduating students were minorities.

Of the bachelor’s graduates, more than 40 percent entered the university as first-time freshmen while the remaining graduates were transfer students. The average age of those receiving bachelor’s degrees was 27. The average age of a master’s graduate was 31 and the average of the doctoral students was 37. The oldest graduate was 55 and the youngest was 20.

Six of the graduates were university employees earning one bachelor’s, four master’s and one doctorate.

The College of Arts and Sciences led the way granting 150 degrees from all levels. It was followed by the College of Education with 129 and the College of Business Administration with 110. Rounding out the list, the Frank H. Dotterweich College of Engineering had 77 graduates and the College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences had 53 graduates.

Of the 114 graduates from the System Center, all were from Texas when they entered the university. Over 67 percent were minority students and 71 percent were female. The average age was 31. Eighty-eight of the graduates were from Bexar County followed by Atascosa and Wilson with six, Medina with three, Karnes, Guadalupe and Kleberg with two and Frio, Jim Wells, Comal, Leon and Zavala with one each.

-TAMUK-

Spring 2008
Texas Graduates

Adkins
Lauri Louise Marek, Bachelor of Science
Amanda Gayle Schulze, Bachelor of Science
Veronica Denisse Villaseñor-Martinez, Bachelor of Science, cum laude

Agua Dulce
Christina Marie Lopez-Behrens, Bachelor of Arts, cum laude

Alice
Breanda Lee Barrera, Bachelor of Arts, summa cum laude
Candi Nicole Blair, Master of Science
Martin Cantu Jr., Bachelor of Business Administration
David Michael Cardona, Bachelor of Music
Noe Cepeda, Bachelor of Music, summa cum laude
Guillermo Cesar, Bachelor of Business Administration, cum laude
Sylvia Guerra Cuevas, Bachelor of Science in Human Sciences
Justin B. Flack, Bachelor of Business Administration
Arnold Casey Garcia, Bachelor of Science in Industrial Technology
David Gene Garza, Bachelor of Science
Vianca Ynez Garza, Bachelor of Science, cum laude
Melissa Marie Gonzalez, Master of Business Administration
Richard Allen Gonzalez, Bachelor of Science in Computer Science, summa cum laude
Michael Daniel Hinojosa, Bachelor of Science
Jessica Marie Joslin, Bachelor of Business Administration, cum laude
Kathryn A. LaGesse, Bachelor of Science, cum laude
Robert Lugo Jr., Bachelor of Science in Electrical Engineering
William Bryan McCollum, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude
Lorena A. Vasquez Paz, Bachelor of Science in Human Sciences
Alma Lucia Ramirez, Bachelor of Science, cum laude
Daniel Ramos, Bachelor of Science in Agriculture
Vanessa Ramos, Master of Science
Darla Dawn Reyna, Bachelor of Science, magna cum laude
Christi R. Rodriguez, Bachelor of Arts
Mia Vanessa Rodriguez, Master of Science
Gail Lee Rogers, Master of Science in Human Science
Javier Saenz III, Bachelor of Science in Industrial Technology
Rosalinda Salinas, Bachelor of Fine Arts, cum laude
Andrea Y. Tunchez, Bachelor of Science, magna cum laude
Sergio Omar Vargas, Bachelor of Business Administration
Marissa Vasquez, Master of Science
Gabriel Zamora, Bachelor of Science, magna cum laude
Victoria Lynn Posey, Bachelor of Arts, cum laude

Anahuac
Eric Matthew Goodman, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, cum laude

Atascosa
Nancigal M. Arguello, Bachelor of Science

Austin
Betzabeth Diaz, Bachelor of Science in Industrial Technology, summa cum laude
Francisco Soto Garcia, Bachelor of Business Administration
Brooke Webb Gunning, Master of Science in Human Science
Raymond Bruce Litteaur, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Carlos Alberto Ottino, Bachelor of Arts

Bandera
Hunter Lee Salyers, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude

Banquete
Richard Lee Resendez, Bachelor of Science in Agriculture

Baytown
Eric McHargue, Bachelor of Science in Industrial Technology

Beeville
Roy Gene Hanus, Master of Science
Jacob R. Salvagno, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude

Benavides
Bruno Alejandro Cantu, Bachelor of Science, cum laude
Angela Marie Saenz, Bachelor of Arts, cum laude

Bishop
Michael Francis Davila, Bachelor of Science
Breanne Nichole Flores, Master of Business Administration
Jacob F. Flores, Bachelor of Arts
Nisha Karsan Jiva, Bachelor of Business Administration, cum laude
James Edward Pittman III, Bachelor of Science in Agriculture
Kelly E. Pittman, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude
Bianca M. Saldaña, Bachelor of Science

Bloomington
Kody Ryan Franke, Bachelor of Science in Agriculture

Brownsville
Christopher Lee Alaniz, Bachelor of Science
Victor Antonio Castillo, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Jonathan Ray Garnett, Bachelor of Science
Franco Javier Longoria, Bachelor of Science
Gilberto Guadalupe Quiñones, Bachelor of Science in Industrial Technology
Martin Saldana Jr., Master of Science

Bryan
Amanda Elizabeth Moquin, Bachelor of Business Administration, summa cum laude

Buda
Crystal Marie Lopez, Bachelor of Science

Castroville
Jammie Denise Fewell, Master of Science
Amber LeighAnn Tschirhart, Bachelor of Applied Arts and Science

Charlotte
Cheryl Dawn Wilkins, Bachelor of Business Administration

Childress
Jami Quinn Rash, Bachelor of Arts

Cibolo
Christopher Michael Snipes, Bachelor of Applied Arts and Science

Cleveland
Jacob Michael Bowers, Bachelor of Science in Industrial Technology

Columbus
Garrett Gregg Poncik, Bachelor of Science in Agriculture

Converse
Rachel Yvette Lleras Brown, Bachelor of Science
John Reagan Hernandez, Master of Science
Margarita Mendoza, Master of Science
Jolie Ana Roberts, Bachelor of Applied Arts and Science

Corpus Christi
Cruz Enrique Aguilar Jr., Bachelor of Fine Arts
Noé David Barrientos-Lopez, Bachelor of Science in Industrial Technology, cum laude
Zoraida Judith Basaldu, Bachelor of Science in Chemical Engineering
William Graham Bray, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, summa cum laude
David Demetrio Chavez, Bachelor of Arts
Hector G. De Leon Jr., Bachelor of Science
Christine Mary DesRosier, Master of Science
Valerie Jorgenson Elizondo, Bachelor of Science in Human Sciences, summa cum laude
Dona Rhea Enriquez, Bachelor of Social Work, summa cum laude
Tamra Nicole Farris, Bachelor of Business Administration
Corey Michael Fitzgerald, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Omar Xavier Garza, Bachelor of Science in Agriculture
Martin Sobrado Gonzalez, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Roberto S. Gutierrez Jr., Bachelor of Science
Abraham Maurilio Guzman, Bachelor of Science in Civil Engineering
Analisa Hernandez, Bachelor of Science in Human Sciences
Monica Denise Herrera, Bachelor of Social Work
Melissa Gayle Hofstetter, Bachelor of Social Work, magna cum laude
Ashley Renee Jacobs, Bachelor of Science, magna cum laude
Bryan N. Leal, Bachelor of Business Administration
Dolores Valerie Lopez, Bachelor of Social Work
Maria M. Mata, Master of Art
Patrick Michael McNeil, Master of Science
Monique Shevonne Miller, Bachelor of Social Work
Anthony Molina, Bachelor of Science
Ritah Nicole Morin, Master of Science
Hadi Mostaghasi, Master of Science
Mitra Mahtab Motaghi, Master of Science
Lori M. Oliver, Bachelor of Social Work
Roland Ray Palomo, Bachelor of Science in Chemical Engineering
Jorge M. Peña, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Orlando Recio, Bachelor of Science in Civil Engineering, cum laude
Kendra Michelle Reneau, Bachelor of Social Work
Cordie L. Samford, Bachelor of Science
Jonathan Edward Shaddock, Bachelor of Science in Industrial Technology
Matthew Douglas Spalek, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Jay Bradley Womack, Bachelor of Science in Industrial Technology
Christina Nicole Zuniga, Bachelor of Arts

Crystal City
Cris Tina Diaz, Bachelor of Science
Victor Cesar Lopez, Bachelor of Applied Arts and Science

Cuero
Berday A. Castillo, Bachelor of Business Administration
Alexis R. Villa, Bachelor of Science in Agriculture

Deer Park
Timothy Scott Orrell, Bachelor of Science in Electrical Engineering, magna cum laude

Del Rio
Erica Gonzalez, Master of Business Administration

Devine
David G. Gonzalez Sr., Bachelor of Applied Arts and Science
Katy Lynn Herrera, Bachelor of Science
Kathleen Lucille Winwright, Master of Science

Dilley
Roberta Flores, Bachelor of Arts, summa cum laude
Rosemary Ramos, Bachelor of Arts, summa cum laude

Donna
Alonzo Garza Jr., Bachelor of Science in Agriculture, magna cum laude

Driscoll
Vicki Jo Garibaldo Garcia, Bachelor of Science in Human Sciences

Eagle Pass
Nereida Anaya Moreno, Bachelor of Business Administration, magna cum laude
Lucero R. Perez, Bachelor of Business Administration

Edinburg
Christina Gonzalez, Bachelor of Arts
Tracy Gonzalez, Bachelor of Science
Jorge Luis Lumbreras, Master of Science
Beatriz Adriana Morales, Bachelor of Science, summa cum laude

Edna
Bradley Wayne Steffek, Bachelor of Science in Agriculture

Edroy
Roxanne Cruz-Benavidez, Bachelor of Business Administration

El Paso
Joanna Kristal Dorado, Bachelor of Social Work, cum laude

Eldorado
William Manuel Robledo, Bachelor of Science

Elmendorf
Lisa Garcia, Master of Education
Jonathan Joel Saldaña, Bachelor of Science

Elsa
Lydia Ana Martinez, Bachelor of Science

Encinal
Eva Ymelda Garcia, Bachelor of Science, cum laude
Carla Renee Maldonado, Bachelor of Science, cum laude

Falfurrias
Jenny Marie Barrera, Bachelor of Science
Maria Cleo Chavera, Bachelor of Business Administration
Virginia Diane Gaitan, Bachelor of Science, cum laude
Esteban Lopez, Master of Science
Erica Marie Ramirez, Master of Science
Ruby Jay Ramos, Bachelor of Science
Nilda Ann Rosas, Bachelor of Applied Arts and Science
Johanna Isela Treviño, Bachelor of Arts
Lydia S. Villarreal, Bachelor of Applied Arts and Science

Floresville
Amber Lashawn Seidel, Bachelor of Science

Fort Worth
Benjamin Fola Tokunboh, Bachelor of Science

Freer
Brittany M. Dobbs, Bachelor of Science
Rita L. Martinez Maldonado, Bachelor of Arts, magna cum laude

Friendswood
Chase Alan Myrick, Bachelor of Science

George West
Joshua John Chapa, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Gregory
Andrea P. Pereida, Bachelor of Business Administration
Olivia Pereida, Bachelor of Social Work, summa cum laude

Harlingen
Arnoldo Barrera, Doctorate of Education
Samantha Roxxanne Bisch, Bachelor of Science, summa cum laude
Cary Todd Cash, Bachelor of Science in Agriculture
Clayton Randall Cretors, Bachelor of Science
Christopher Pablo Lopez, Bachelor of Science
Jesus Mata Jr., Master of Science
Daniel Angel Rocha, Bachelor of Science
Jose Angel Rodriguez, Doctorate of Education
Michael James Rogers, Bachelor of Business Administration
Heidi Cathleen Scheopner, Bachelor of Science, magna cum laude
Jose A. Vazquez, Bachelor of Science
Brett Wyant, Bachelor of Science in Civil Engineering, cum laude

Hebbronville
Stephanie Garcia, Bachelor of Business Administration
Natalie Marie Garza, Bachelor of Science
Teresa A. Ramirez, Bachelor of Science, cum laude

Helotes
Joel Phillip Smith, Bachelor of Applied Arts and Science

Houston
Joel Garcia, Master of Business Administration

Ingleside
Justin Dwayne Tanner, Bachelor of Science in Agriculture

Kenedy
Thomas Charles Donaubauer, Bachelor of Science
Tristan Cyrus Richards, Bachelor of Science, summa cum laude
Jason Michael Tam, Bachelor of Applied Arts and Science

Kingsville
Sarah Marie Acuña, Bachelor of Arts, summa cum laude
Tarik Said Al-Najjar, Bachelor of Science in Industrial Technology, summa cum laude
Cynthia Marie Alvarado, Bachelor of Science, cum laude
Francisco Ambriz Jr., Bachelor of Science in Civil Engineering
Austin C. Anderson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
James Tyrel Anderson, Master of Science
Alma A. Arellano, Bachelor of Music
Emily Michelle Ayala, Bachelor of Arts
Joe Anthony Ayala, Bachelor of Science
Amanda Beth Barela, Master of Science
Adriana Guadalupe Benavides, Bachelor of Arts
Kassandra Alaine Bishop, Bachelor of Arts
Melissa F. Bueno, Bachelor of Business Administration
Jim Cabrera Jr., Bachelor of Science
Julia Ann Canales, Bachelor of Science
Victoria Maria Cantu, Bachelor of Science, cum laude
Joseph Byers Caylor III, Bachelor of Science in Civil Engineering, summa cum laude
Barbara Jean Collins, Master of Science
William Charles Colson, Bachelor of Science in Agriculture
Erica Mendez Contreras, Bachelor of Social Work, magna cum laude
Nicole D. Contreras, Bachelor of Business Administration
Veronica Ann Corey, Bachelor of Arts, summa cum laude
Juan Marcos Coronado, Bachelor of Science
Elizabeth Cortez, Bachelor of Science
Shanira Cruz, Master of Science
Debra Denise De La Rosa, Bachelor of Science in Industrial Technology
Vanessa Deleon, Bachelor of Science in Human Sciences
Carmen Nazareth Dosier, Bachelor of Arts
Judith Marie Espinosa, Bachelor of Science
Aracely Flores, Bachelor of Science
Erika Lyn Flores, Bachelor of Science
Roberto Adrian Flores, Bachelor of Music
John Lazarus Galicia, Bachelor of Science in Industrial Technology
Christina Lee Garcia, Bachelor of Arts, cum laude
Julio Garcia III, Bachelor of Arts
Ashley Lauren Gerwick, Bachelor of Business Administration
Janette Nicole Gomez, Bachelor of Social Work
Griselda González, Bachelor of Arts
Laura H. Gonzalez, Bachelor of Social Work, cum laude
Melissa Yvette Gonzalez, Bachelor of Science in Human Sciences
Omar Antonio Gonzalez, Bachelor of Applied Arts and Science, magna cum laude
Anna Sarai Mendoza Green, Master of Education
Jamar T. Green, Bachelor of Science
Abraham Daniel Grimaldo, Bachelor of Science
John G. Hernandez, Bachelor of Business Administration
Aissa Amanda Hinojosa, Bachelor of Science
Cristina Jean Hinojosa, Bachelor of Science
Matthew Brian Hinojosa, Bachelor of Business Administration
Jimmy Dee Houston, Bachelor of Applied Arts and Science
Rebecca D. Houston, Bachelor of Science
Daisy Gwen Johnson, Bachelor of Science
Lisa Marie Jones, Bachelor of Arts
Eric Anthony Kieschnick, Master of Business Administration
John Vincent Kotzur, Bachelor of Business Administration
Frank J. Lopez, Bachelor of Business Administration
Diana H. Lozano, Master of Science
Darla Marie Martinez, Master of Science
John Austin McCoy, Master of Science
Andrew James McDaniel, Bachelor of Science in Chemical Engineering
James Chad McLean, Bachelor of Science in Agriculture
Craig Albert McNeill, Master of Business Administration
Raymond Edward Mendez, Master of Science
Monica Jeanette Murillo, Bachelor of Science in Civil Engineering
Catherine Skye Myers, Bachelor of Fine Arts
Sunnie Ann Odom, Bachelor of Arts
Ana Alejandra Perez, Bachelor of Science
Brandy Michelle Piña, Master of Science
John Michael Reagan, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Erika Jenise Reyes, Bachelor of Science
Patricia Ann Rivera, Master of Science
Christina Rodriguez, Bachelor of Business Administration
Christina Rodriguez, Master of Public Accounting
Rodolfo Hugo Rodriguez, Bachelor of Science in Agriculture
Clifton Laurence Rose, Bachelor of Arts, summa cum laude
Isaac Saldivar, Bachelor of Arts, magna cum laude
Carl Anthony Saltarelli, Doctorate of Education
Jessica Marie Sanchez, Master of Science
Maria Christina Sanchez, Bachelor of Social Work
Vernon Sandoval Jr., Bachelor of Science
Tara Nicole Schulze, Bachelor of Arts
Pinal Kalpesh Shah, Master of Science
Derek Anthony Solis, Bachelor of Science
Suzette LeAnn Solis, Bachelor of Science
Angelica Martinez Soliz, Bachelor of Social Work, magna cum laude
Laura Frances Stamper, Master of Science
Carolyn Diane Torres, Bachelor of Arts
Juana Maria Treviño, Bachelor of Arts
Sara Eloisa Vargas, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Melissa Amanda Vasquez, Bachelor of Business Administration
Juan Manuel Villarreal, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Monica Rodriguez Villarreal, Master of Science
Melinda Jade Werthmann, Bachelor of Social Work, summa cum laude
Payton Alan West, Bachelor of Business Administration
Julie Shepherd Whiteneck, Master of Science
John Laredo Womack, Bachelor of Science in Industrial Technology
Darin Ray Woodson, Bachelor of Science in Agriculture
Jessica Lee Ruiz, Master of Science

La Feria
Jason Jay Lambert, Bachelor of Science in Civil Engineering, magna cum laude

La Pryor
Ben Douglas Binnion, Bachelor of Science in Agriculture

La Vernia
Jennifer L. Johnson, Bachelor of Science
Casey Erin Morgan, Bachelor of Science

Lake City
Leslie Morgan Petros, Bachelor of Science in Human Sciences

Laredo
Carlos Eduardo Luna, Bachelor of Science in Agriculture
Josue Azael Ruiz, Bachelor of Science in Electrical Engineering

League City
Chaysen Anne Cornwell, Bachelor of Science, cum laude

Lopeno
Elizabeth Vela, Bachelor of Science

Los Indios
Roberto Salazar, Master of Science

Lytle
Jamie Lee Blank, Bachelor of Science
Michelle A. Cantu, Bachelor of Applied Arts and Science
Emily Eileen Grothues, Bachelor of Arts

Marion
Julie Anne Miller, Bachelor of Science

McAllen
Norma Rosales Chizer, Bachelor of Applied Arts and Science
Brett Jorge Millan, Doctorate of Education
Rebecca O. Millan, Doctorate of Education
Clarissa Diane Ramon, Bachelor of Business Administration, cum laude
Marco Antonio Ramos, Bachelor of Science in Civil Engineering
Antonio Rios III, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude
Jesús Roman Vela, Bachelor of Applied Arts and Science

Mercedes
Maria Guadalupe Arreguin-Anderson, Doctorate of Education
Melina Briones, Bachelor of Applied Arts and Science

Mirando City
Judith Fernandez, Bachelor of Arts
Hector Vasquez Jr., Bachelor of Science in Civil Engineering

Mission
Kyle Daniel Arnold, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude
Eli James Borrego, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude
Noelia Lopez, Bachelor of Science
Eduardo Hugo Martinez, Master of Science
Rene Peña, Master of Science

New Braunfels
Tania Betty Fey, Bachelor of Science, summa cum laude
Lacey Jae May, Bachelor of Science

Odem
Rosana Lopez, Bachelor of Science, cum laude
Zelda Zorina Martinez, Master of Science
Lori Leigh Sisson, Master of Science

Orange Grove
Ester Abigail Berríos, Master of Art
Micaela Denise Flores, Master of Art
Celeste Renee Grimes, Bachelor of Science in Human Sciences
Crystal R. Rodriguez, Bachelor of Arts
Brandy Nikole Sparks, Bachelor of Social Work, summa cum laude

Pearsall
Maria Hermelinda Garza, Bachelor of Science
Martha Alicia Montes, Master of Art

Pharr
Lucio Remigio Gutierrez Jr., Bachelor of Music
John Arlis Tagle, Master of Science

Pleasanton
Ashley Nicole Bryce, Bachelor of Business Administration, summa cum laude
Susie Virginia Butter, Bachelor of Science
Noreen L. Lopez, Bachelor of Science

Port Lavaca
Karen Lou Ann Bates, Bachelor of Science, summa cum laude
Sandy Carolyn Bates, Bachelor of Science, summa cum laude
Mark Devin Watson, Bachelor of Science

Poteet
Hailey Annette Stimpson, Bachelor of Business Administration

Premont
Maria Victoria Arellano, Master of Business Administration
Christina Esperanza Pérez, Bachelor of Science, summa cum laude
Jose Israel Perez Jr., Bachelor of Business Administration
Javier Rene Quintanilla, Bachelor of Arts, cum laude
Emmanuel Sánchez, Bachelor of Fine Arts, cum laude

Raymondville
Lori Elizabeth Bruce, Master of Business Administration
Noemi Cordero, Bachelor of Science
Kristen Annette Lemmons, Bachelor of Science
Andrew John Parker, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude

Rio Grande City
Guillermo De La Cruz III, Bachelor of Music, magna cum laude
Alyssa Isabel Garza, Bachelor of Arts, cum laude
Randy Lee Lara, Master of Science

Rio Hondo
Steven Levi Argullin, Bachelor of Science in Agriculture

Riviera
Michael Adam Castillo, Bachelor of Science
Noelia G. Chacon, Bachelor of Arts
Joshua Lee Chessher, Bachelor of Music, magna cum laude
Cy Nathaniel Quackenbush, Bachelor of Business Administration, cum laude

Robstown
William Michael Avant, Bachelor of Science in Electrical Engineering
Wm. Sterling Brown, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Joaquina Marie Gamboa, Master of Science
Armando Guzman Jr., Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Terry Martinez, Bachelor of Business Administration
Jeremy Monjaraz, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Mandy Noel, Bachelor of Arts, cum laude
Ezequiel Palacios III, Bachelor of Business Administration
Laura Lee Ramon, Bachelor of Science
Rhonda Vargas, Bachelor of Science
Lorena M. Zamora, Bachelor of Science

Rocksprings
Emilio Palacio, Bachelor of Science

Roma
Ricardo Benitez, Bachelor of Music

Runge
Holly M. Remmers, Bachelor of Science, summa cum laude

San Antonio
Roxanna Aguilar, Bachelor of Business Administration
Lorraine Alaniz, Bachelor of Arts
Oscar Ramirez Almeria, Bachelor of Business Administration
Sara Frances Altmann, Master of Science
Frank Alvarado III, Bachelor of Business Administration
Irma G. Arce, Bachelor of Science
Jack L. Bailey Jr., Bachelor of Applied Arts and Science
Blanca A. Banda, Bachelor of Business Administration
Cindy Bapp, Bachelor of Applied Arts and Science
Lanisa Kay Billings, Bachelor of Science, cum laude
Douglas Cole Burford, Bachelor of Science
Jobie Crystal Campos, Bachelor of Science
Gladys Ivette Cantu, Bachelor of Business Administration
Misty D. Cavazos, Bachelor of Science
Donna Rochelle Chambers, Bachelor of Science
Ashley Brooke Chapa, Bachelor of Science
Angela Marie Davis, Master of Science
Dalia DeLeon, Bachelor of Applied Arts and Science
Patrick William Desmond, Bachelor of Arts
Shane Stephen Donley, Bachelor of Applied Arts and Science
Rose Mary Grant Duhart, Bachelor of Science, cum laude
Heather Morris Edmister, Bachelor of Business Administration
Norma G. Elizondo, Bachelor of Science, summa cum laude
June E. Flores, Bachelor of Arts
Robin Gaines, Bachelor of Arts
Donna Renee Garcia, Bachelor of Science, summa cum laude
Paula A. Garcia, Bachelor of Applied Arts and Science
Adriana M. Garza, Bachelor of Science
Gilbert Armando Garza Jr., Bachelor of Applied Arts and Science
Jacqueline Garza, Bachelor of Science
Juan Anthony Garza Jr., Bachelor of Applied Arts and Science
Ismael E. Gonzales Jr., Bachelor of Science
Claudia Anabell González, Bachelor of Applied Arts and Science
Mark William Gorzell, Bachelor of Business Administration
Natalia O. Guajardo, Bachelor of Business Administration
Albert Guerra, Bachelor of Business Administration
Melissa A. Hernandez, Bachelor of Business Administration
Sarah Nicole Kervin, Bachelor of Science in Civil Engineering
David Alen Kimball, Bachelor of Business Administration
Jill M. Lewis, Master of Science
Lisa M. Maldonado, Bachelor of Business Administration
Analicia Valdez Martinez, Bachelor of Arts
Lisa Martinez, Bachelor of Business Administration
Danilo J. Molina, Bachelor of Arts
Virginia Ann Morales, Bachelor of Applied Arts and Science
Jamie Marie Navarro, Bachelor of Business Administration
Richard Ojeda III, Bachelor of Science
Andrea Monique Olague, Bachelor of Science
Cassandra Oliver, Bachelor of Applied Arts and Science
Vanessa Lynn Oranday, Bachelor of Science
Petra R. Ortega, Bachelor of Business Administration
Cynthia Ann Ozuna, Bachelor of Science
Amie Lynn Pennartz, Bachelor of Science
Neccia Marie Perales, Bachelor of Science
Manuel Perez Jr., Bachelor of Applied Arts and Science
Gina Ponce, Bachelor of Applied Arts and Science
Regina Renee Postert, Bachelor of Science
Lisa Ann Prieto, Bachelor of Applied Arts and Science
Melissa L. Pruski, Bachelor of Science
Jesse Quesada, Bachelor of Applied Arts and Science
Mario Torres Ramirez, Bachelor of Business Administration
Christopher Michael Reeh, Bachelor of Business Administration
Marsha Richie, Bachelor of Applied Arts and Science
Leticia Vera Rodriguez, Bachelor of Applied Arts and Science
Genaro Martinez Rocha, Bachelor of Science, summa cum laude
Michael James Rohmer, Bachelor of Business Administration
Ernesto Ruiz Jr., Bachelor of Arts
Marissa C. Ruiz, Bachelor of Science
Natalia Salas, Bachelor of Applied Arts and Science
Patricia C. Salazar, Bachelor of Business Administration
Victoria C. Salgado, Bachelor of Science
David Roy Samano, Bachelor of Applied Arts and Science
Rosemary Sanchez, Bachelor of Business Administration
Carmin Santos, Bachelor of Applied Arts and Science
Jesus J. Saucedo, Bachelor of Applied Arts and Science
Bryan Scott Schiller, Bachelor of Fine Arts
Monica Albarado Segura, Bachelor of Science
Daniel Maurice Smallwood, Bachelor of Business Administration
Amanda M. Smith, Bachelor of Science
Rebecca Grace Solar, Bachelor of Science
Maribel Solis, Bachelor of Business Administration
Sarah Elizabeth Staudt, Bachelor of Science
Tiffany Lyn Sutton, Bachelor of Science, cum laude
Joan Shanefelter Tellez, Master of Science
Luis Fernando Torres, Master of Science
Melinda Yvette Treviño, Bachelor of Science, cum laude
Jessie Jesus Trinidad, Bachelor of Applied Arts and Science
Sammy Lad Vanek, Bachelor of Arts, summa cum laude
Fernando Vega, Bachelor of Applied Arts and Science
Hilda Villagomez, Master of Science
Amy Wikert, Master of Science
Cassandra Lee Woodson, Bachelor of Business Administration, summa cum laude
Kristin Nichole Frye Wyatt, Master of Science
Sandra Zuniga, Bachelor of Applied Arts and Science
Laura Juarez Zunker, Doctorate of Education

San Benito
Vanessa L. Arellano, Bachelor of Arts, cum laude
Brandt Patrick Kelly, Master of Business Administration
Michael Anthony Mull, Bachelor of Science

San Diego
Anna Liza Contreras Lopez, Bachelor of Science, cum laude
Joan Marie Everett-Houser, Master of Science

Sandia
Jinnelle Veronique Aguilar, Bachelor of Arts, cum laude

Santa Elena
Eric Ochoa, Bachelor of Science in Agriculture

Santa Fe
David Lee Grace Jr., Master of Science

Santa Rosa
Rebecca Gutierrez, Bachelor of Arts

Schertz
Jerry Dwayne Mosley, Master of Science

Seguin
April Lynn Burns, Bachelor of Science
Ana L. Escamilla, Bachelor of Applied Arts and Science
Amy Kathleen Harris, Master of Science
Lindsey Robin Kluth, Bachelor of Science
Desiree Monair Patterson, Bachelor of Science

Selma
Henry E. Salinas Jr., Bachelor of Applied Arts and Science

Sinton
Ryan M. Clevenger, Bachelor of Science in Chemical Engineering
Beatrice Vera, Bachelor of Social Work, cum laude

Spring
Lisa Marie Greathouse, Master of Science in Human Science
James Christopher Grissom, Bachelor of Arts

St. Hedwig
Amy Lynn Bednarz, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude

Stockdale
Ashley Lyssy, Bachelor of Science, summa cum laude
Gennie Lynn Rangel, Bachelor of Science

Sugar Land
Rebecca Renae Arevalo, Bachelor of Science in Human Sciences, magna cum laude

Uvalde
Glenda Clarissa Berrones, Bachelor of Fine Arts, summa cum laude

Victoria
James Ryan Brandt, Bachelor of Science in Agriculture
Jason Terence Fox, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, cum laude
Eric Sean Herbold, Bachelor of Science in Chemical Engineering, cum laude
Bryan James Shook, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude

Von Ormy
Melissa Julia Flores, Bachelor of Science

Waring
Angela Gay Fiedler, Master of Science

Weslaco
Gladys C. Arjona, Master of Education
Rubi A. Reyes, Bachelor of Arts

Zapata
Joseph Wayne Morace, Bachelor of Science in Industrial Technology, magna cum laude

Spring 2008
Non-Texas Graduates

Delaware, Frederica
Rebecca Michelle Miller, Bachelor of Science in Agriculture

Virginia, Chester
Rachel Beth Furman, Master of Science in Human Science

China
Yungang Wang, Master of Science

India
Ranganath Manoj Bavikati, Master of Science
Pradeep Kumar Bitla, Master of Science
Satish Kumar Boppana, Master of Science
Rama Krishna Chamana, Master of Science
Rakesh Raju Chenna Madhavuni, Master of Science
Bela Kishore Deshpande, Doctor of Philosophy
Zuber Mohmmed Farooqui, Doctor of Philosophy
Naga Sravanthi Gannamaneedi, Master of Science
Veerabhadrareddy Kajuluri, Master of Science
Kalyan Chakrava Santosh Kurmana, Master of Science
Waseuddin Mohammed, Master of Science
Abhijeet Devendra Mokal, Master of Science
Deepak Karunganni Narayanan, Master of Science
Paramjeet Taya, Master of Science
Deepthi Thota, Master of Science
Sameer Kartik Vaidya, Master of Science

Korea, Republic of
Kwi-Woo Park, Master of Science

Lebanon
Houssein Ali Kheireddine, Bachelor of Science in Chemical Engineering, summa cum laude

Mexico
Walterio Olivas, Bachelor of Science in Civil Engineering, cum laude
José Mauricio Ramos, Bachelor of Science in Civil Engineering
Jose Servando Salazar, Bachelor of Science in Chemical Engineering
Adrian Sanchez, Master of Science

Nigeria
Abel Udoh Nsa, Master of Science


Go back | Archives Home | Return to University Home
Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source

This page was last updated on: October 30, 2012