Texas A&M University-Kingsville

Summer Commencement Ceremony Held At Texas A&M University-Kingsville

KINGSVILLE - August 10, 2007

Contact: Julie Navejar
kajam03@tamuk.edu or 361-593-2590

It’s been a long hot summer, but it is over for 343 graduates who marched across the stage at the Steinke Physical Education Center on the campus of Texas A&M University-Kingsville at 3 and 6 p.m. Friday, Aug. 10, to receive their degrees.

Bachelor’s degrees were awarded to 156 students and master’s degrees were given to 170 students. Seventeen students received doctoral degrees. Of the total, 48 students earning degrees attended Texas A&M University-Kingsville System Center-San Antonio.

When they entered the university, 256 of the graduates were from Texas, 11 were from other states and 76 were from other countries.

Bexar County had the highest number of graduates with 61, followed by Kleberg with 36, Nueces with 25, Hidalgo with 20 and Jim Wells with 18. Fifty-nine percent of the graduates were female. Minority students made up 64 percent of the class.

The average age of bachelor’s graduates was 27 years old. The average age of a student receiving a master’s degree was 29 and the average age of students receiving a doctorate was 40. The youngest graduate was 20 with the oldest at 58.

Of the 156 bachelor’s graduates, 55 entered the university as first time freshmen and 101 entered as transfer students.

The College of Arts and Sciences had the most bachelors’ graduates with 49. It was followed by the College of Education with 40, the College of Business Administration with 29, the College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences with 20 and the Frank H. Dotterweich College of Engineering with 18.

Graduates from Texas A&M University-Kingsville
Summer 2007
Texas Graduates

Alice
Michelle Almaraz, Bachelor of Business Administration
Eusebio Laurel Garcia IV, Bachelor of Arts
Kimberly Cara Whitley Harrison, Master of Science
Matthew R. Kralevich, Doctorate of Education
Lorena Duran Lozano, Master of Education
Maria A. Manriques, Bachelor of Science
Ismael M. Ochoa, Master of Science
Tiffany Paige Porter, Master of Art
Jennifer Elizabeth Ramirez, Bachelor of Science in Agriculture, cum laude
San Juanita Garcia Recio, Bachelor of Arts
Norma Jean Valero, Bachelor of Science

Austin
Rebecca Flossie Jackson, Bachelor of Business Administration
Javier Antonio Molina, Bachelor of Business Administration

Beeville
LuAnne Marie Forbes Gillett, Master of Arts
Rusty Ranay Hohlt, Master of Science
Megan Lenay Ousley, Bachelor of Science in Agriculture
Stephen Silva, Master of Science
Katherine Elaine Simonson, Master of Science

Benavides
Lilia Emelda Alaniz, Master of Science

Big Foot
Julie Marie White, Bachelor of Science

Bishop
Christopher Chase Drake, Bachelor of Science in Industrial Technology
Christopher E. Garcia, Bachelor of Arts

Boerne
Edward Alonzo Ashley IV, Master of Science
Christie Lee Ashley, Master of Science
Michael R. McKenna, Master of Science
Robert A. Michels, Master of Education

Brenham
Landon Cole Fritz, Bachelor of Science in Agriculture

Brownsville
Jorge Luis Estrella, Bachelor of Science in Electrical Engineering

Carrizo Springs
Erik Lee Yebra, Bachelor of Science

Castroville
Michelle Elaine Cavin Smith, Bachelor of Science

Christine
Mayra Patricia Brown, Bachelor of Science, magna cum laude

Converse
Vanessa C. Stoltz, Bachelor of Science

Corpus Christi
Thomas B. Brammer Jr., Bachelor of Science in Industrial Technology, cum laude
Ashley Denise Broughton, Bachelor of Business Administration
Annette Tamez Flynn, Master of Science
Jennifer Lynn Galysh, Master of Science
Michael Charles Gates, Master of Music
Mary Lou Herrera, Bachelor of Science in Human Sciences
Jessica Elisha Munoz, Bachelor of Science
Raj Lakshmi Rayasam, Master of Science
Marciano Armando Sanchez, Master of Science
Erica Trevino, Master of Science
Arnulfo Villarreal Jr., Master of Science in Human Science

Dallas
Cydney Chantal Walker, Master of Science in Human Science

Del Rio
Maria del Rosario G. Ramirez, Doctorate of Education
Alanna Talamantez-Elizondo, Doctorate of Education

Driscoll
Norma Elizabeth Castaneda, Bachelor of Science

Eagle Pass
Alejandro Cedillo, Bachelor of Science in Industrial Technology
Veronica Maria De Leon, Bachelor of Arts
Alejandro A. Sanchez, Bachelor of Applied Arts and Science

Edinburg
Cynthia Drusilla Bebon, Doctorate of Education
Magali Lopez, Doctorate of Education

Falfurrias
Nancy Janeica Pena, Bachelor of Science, summa cum laude
Benino Cantu, Master of Art

George West
Summer R. Boudreau, Bachelor of Business Administration

Gonzales
Charles Dean Davis, Master of Science
Garrett Rider Timmons, Master of Science

Harlingen
Jose Luis Cavazos, Doctorate of Education
Pascual Pena III, Bachelor of Science
Steven Vincent Romans Jr., Bachelor of Science, cum laude
Edda Melissa Urrea, Master of Art

Hebbronville
Patricia Annette Barraz, Master of Science

Houston
Noah Leykun Berhanu, Master of Science

Jourdanton
Amie Michele Miller Deleon, Doctorate of Education
Nikki Rae Yow, Bachelor of Science

Junction
Ashley Gaye Williams, Master of Science

Kenedy
Ryan Bradley Card, Bachelor of Business Administration

Kingsville
Cynthia Denise Alvarado, Master of Science
Ashley K. Bennett, Bachelor of Science, magna cum laude
Brenda Ann Cantu, Master of Art
Abygail Marie Cardenas, Bachelor of Science, magna cum laude
Callie Dara Casstevens, Master of Science
Laura Margarita Castaneda, Bachelor of Science
Adrian Cazares Jr., Masters of Science in Industrial Management
Melva A. Cortez, Master of Science
Josue De Lara Bashulto, Master of Science
Martin De Leon, Bachelor of Science in Industrial Technology, cum laude
Luis Edward Escamilla Jr., Master of Science
Maria Febe Faragoza-Macareno, Bachelor of Arts
Arthur C. Garcia, Bachelor of Science
Brenda Michelle Garcia, Master of Science
Cynthia Zepeda Garcia, Master of Science
Debra Marsha Garcia, Master of Science
Leticia Hinojosa Garcia, Bachelor of Science in Human Sciences
Roxanne Garcia, Bachelor of Science
Deanna Olivia Abitua Garza, Master of Science
Lynn Marie Loera Garza, Bachelor of Arts
Sandra A. Ramirez Gonzalez, Master of Science
Jeffrey Carl Harding, Bachelor of Arts
Adelfa Hernandez, Bachelor of Science in Industrial Technology, cum laude
Elma Annette Hernandez, Doctor of Philosophy
Allyson Leigh Jones Hollers, Bachelor of Science in Human Sciences
Taquana Lynn Houston, Bachelor of Arts (2)
Ramon Gabriel Isassi, Bachelor of Science in Industrial Technology
Phalgun Kumar Korikana, Master of Science
Roland Homero Lozano Jr., Bachelor of Science in Civil Engineering
Tracy Nita Lugaresi, Bachelor of Science, cum laude
Esmeralda Martinez, Masters of Science in Human Science
Michelle Antoinette Mata, Master of Science
Carla Yvette Morales, Bachelor of Arts (2)
Debra Morin, Master of Science
Melanie A. Paree, Bachelor of Science, cum laude
Dina R. Perez, Bachelor of Arts
Joshua Wade Perkins, Master of Science
Matthew M. Reidy, Master of Science
Viviana Rendon, Bachelor of Science
Courtney Dawn Romo, Bachelor of Arts, cum laude
Julie Ann Rosenbrock, Master of Science
Melisa Gaye Ryan, Bachelor of Science in Human Sciences
Myra Saenz, Bachelor of Science
Melinda Salazar, Bachelor of Science
Carlos Salgado III, Bachelor of Business Administration
Edward Charles Simple, Bachelor of Science in Industrial Technology
Colene Renee Solomon, Bachelor of Science in Human Sciences
Michelle Legaspi St. André, Bachelor of Science in Human Sciences, cum laude
Carmen Martinez Thomas, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
O'Ryan Paige White, Bachelor of Arts, summa cum laude
Anna Christel Wyckoff, Master of Science

Kirby
Fred Jamar Lott, Bachelor of Applied Arts and Science

La Vernia
Crystal Lynn Hosek, Bachelor of Science

Lake Jackson
Christopher Allen Nabors, Bachelor of Science

Laredo
Juan Andres Contreras, Bachelor of Science in Civil Engineering
Alberto Omar Perez, Master of Science
Melissa Christina Riojas, Master of Science

Lubbock
Nora N. Limas, Masters of Science in Human Science

Lyford
Cruz Enrique Gonzales, Bachelor of Science in Agriculture
Elizabeth Gonzales, Master of Science
Catherine I. Weaver, Bachelor of Science in Agriculture

Mathis
Alexandra Nichole Santos, Bachelor of Science

McAllen
Christina Gabriela Martinez, Master of Music
Rosalinda Valdez, Master of Science
Michael Anthony Whitacre, Doctorate of Education

Mission
Vanessa Munoz de Leon, Doctorate of Education
Silvia Martinez, Master of Science
Maria Idalia Pena, Bachelor of Applied Arts and Science
Lionel Perez, Master of Science

Odem
Lindsay M. Silguero, Bachelor of Arts
Rory Wayne Stephens, Bachelor of Science in Industrial Technology

Orange Grove
JoAnn Ruiz Garcia, Bachelor of Science, summa cum laude
Kevin Ross Murphey, Bachelor of Science in Industrial Technology

Plainview
Felicitas Rodriguez, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude

Pearsall
Bradley Ray Easterling, Master of Science
Amy Lynn Martinez Watson, Master of Science

Pleasanton
Jessica Cruz Germany, Bachelor of Arts

Poteet
Zachary James Pawelek, Bachelor of Science

Premont
Irma Idalia Mercado Johnson, Master of Science
Matthew Paul May, Bachelor of Business Administration
Marilee Ramirez, Bachelor of Science in Human Sciences, magna cum laude

Raymondville
Samuel Castaneda, Bachelor of Science in Agriculture
Michael Edward Verderber, Master of Art

Rio Grande City
Elva Perez, Master of Science

Riviera
Deanna Lee Hamblin, Master of Science
Bruce Allan Robertson, Bachelor of Science, magna cum laude

Robstown
Elizabeth Guevara Chapa, Bachelor of Arts (2), magna cum laude
Maribel Gallegos, Master of Art
Alicia Isaac, Bachelor of Arts (2), cum laude
Tanya De Los Santos Olmeda, Master of Science
Andrew Luis Perez, Bachelor of Science in Industrial Technology
Eduardo Ybarra, Bachelor of Science

St. Hedwig
Dawn Michelle Smith, Bachelor of Science

San Antonio
Brenda Ann Aguinaga, Master of Education
Bertha Alicia Araujo, Bachelor of Science, summa cum laude
Guadalupe T. Baer, Master of Education
Genevieve V. Baltazar, Master of Education
Karen Lynn Brandenburg, Bachelor of Science
Angela R. Castillo, Bachelor of Applied Arts and Science
Shelley Marie Colley, Bachelor of Science
Paul Anthony Corona, Bachelor of Science
Brandon E. Cuellar, Bachelor of Science
Adriana R. Deleon, Bachelor of Science, cum laude
Vanessa Marie Flores, Bachelor of Business Administration, cum laude
James David Garza, Bachelor of Science in Agriculture
Ana M. Geigenmiller, Bachelor of Applied Arts and Science
Lucille Marie Gomez, Bachelor of Science
Griselda Gonzalez, Master of Education
Pamela Delaine Green, Bachelor of Business Administration
Stacy Rae Henderson-Perez, Master of Education
Denise Hernandez, Master of Education
Leah Michelle Jurek, Master of Science
Judy K. Kauffman, Bachelor of Science, summa cum laude
Anthony Michael Kosub, Master of Science
Anna Francisca Mares, Master of Science
Pamela Denise Martinez, Bachelor of Business Administration
Diana Mendietta, Master of Science
Kailyn Rochelle Mitchell, Bachelor of Science
Veronica Ann Oyervides, Master of Education
Lorena O. Parada, Bachelor of Arts
Paul Vara Pena, Bachelor of Business Administration
Juliane Perez, Bachelor of Science, summa cum laude
Tanner Joseph Powell, Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Carla Rodriguez, Bachelor of Applied Arts and Science
Lorraine M. Romero, Bachelor of Science, summa cum laude
Cassaundra Grace Romo, Bachelor of Science
Gabriel Alexander Ruiz, Bachelor of Arts
Harry Ellis Shiek, Bachelor of Arts
Tyrone Stevens, Bachelor of Arts
Barbara Jean Taylor, Master of Education
Kimberly L. Vanderburg, Master of Science
Josephine Ann Williams, Master of Education

San Benito
Juan Martin Cavazos, Master of Science

San Diego
Noe Saenz Jr., Bachelor of Science

Sealy
Lorenza M. Williams-Allen, Master of Science

Stockdale
Tessa Michelle Cabrera, Bachelor of Science
Sharon Renee Bippert Dunn, Master of Science

Sullivan
Eliamar Cantu, Master of Science

Teague
Rickey L. Huckaby, Bachelor of Applied Arts and Science

Three Rivers
Corey Douglas Blaschke, Bachelor of Science in Agriculture, summa cum laude

Victoria
Nahogany Wa'sha Brown, Bachelor of Science, cum laude

Von Ormy
Melissa Jessica Silva, Bachelor of Science

Wharton
Dustin Lee Lowe, Bachelor of Science in Agriculture

Zapata
Roberto Alvarez Jr., Bachelor of Science
Israel Eliseo Gutierrez Jr., Bachelor of Business Administration (2) , summa cum laude
Max A. Martinez, Bachelor of Science

Non-Texas Graduates

California
Soumia Jose, Master of Science
Anicia Channel Roberson, Bachelor of Science in Agriculture
Yozahandy Gonzalez Handy, Bachelor of Business Administration (3), cum laude

Iowa
Aaron Daniel Tjelmeland, Master of Science

Michigan
Lorna Dee Waggoner, Bachelor of Arts, magna cum laude

Missouri
Craig Alan Payne, Master of Science

New Mexico
Shontaye Alexis Bowman, Masters of Science in Human Science

Virginia
Jessica Claudetta Malone, Bachelor of Arts

China
Naiqi Chen, Master of Science

India
Vamshi Krishna Akkinepally, Master of Science
Nivedita Ramgopal Boina, Master of Science
Rahul Shivaji Chavan, Master of Science
Subrahmanya Sri Vittal Chedere, Master of Science
Ashok Gokul, Master of Science
Prashant Baburao Jadhav, Master of Science
Himabala Kalluri, Master of Science
Yamini Suryakiran Keseraj, Master of Science
Rajendra Kondapalli, Master of Science
Sujan Ravindra Mehta, Bachelor of Business Administration
Aloke Mohanlal, Master of Science
Girish Anil Mutkekar, Master of Science
Mugdha Nayak, Master of Science
Arghyadeep Pradhan, Master of Science
Sandeep Yarlagadda, Master of Science

Mexico
Antonio Cantu Covarrubias, Doctor of Philosophy
Astrid Elynor Rangel Rivera, Master of Science
Karla Ivonne Villegas, Master of Science

Nigeria
Ambrose Ifeakahochukwu Onwuka, Master of Science

Taiwan
Shu-Wei Chen, Doctorate of Education
Yi-Chun Chen, Doctorate of Education
Ying-Ying Chuang, Doctorate of Education
Hsiu-Lin Jen, Doctorate of Education
Hui-Wen Vivian Tang, Doctorate of Education
Mu-Shang Yin, Doctorate of Education


This page was last updated on: May 20, 2013