Texas A&M University-Kingsville

Texas A&M-Kingsville holds summer commencement August 10

KINGSVILLE - August 10, 2012

Contact: Julie Navejar
julie.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

Nearly 250 prospective graduates crossed the stage to receive their degrees during the summer commencement ceremony at 2 p.m. Friday, Aug. 10, in the Steinke Physical Education Center at Texas A&M University-Kingsville.

Students receiving their master’s and doctoral degrees were recognized within their academic colleges.

During the commencement ceremony, Sarah Schwandt, Student Government Association president, presented the Distinguished Student Awards. Seferino “Nino” Mendietta, president of the Javelina Alumni Association, presented a university ring to one deserving graduate.

Alumnus John P. Jackson, CIMA®, CWS®, senior vice president, wealth advisor and senior investment management consultant with The Rockport Group of Morgan Stanley Smith Barney, was the keynote speaker. Dr. Stanton Calvert, vice chancellor emeritus, brought the welcome from The Texas A&M University System. 

About John P. Jackson 

Javelina alumnus John P. Jackson earned his bachelor's degree in 1973, graduating summa cum laude, and his M.B.A. in 1975. A Rockport native, Jackson’s first career was with his family’s three-generation seafood business. He began his second career in 1992 with Dean Witter, which later became Morgan Stanley and is today Morgan Stanley Smith Barney. 

He has earned numerous distinctive titles and designations with the company, including senior vice president, wealth advisor, certified investment management analystSM (CIMA®), portfolio management director and estate planning consultant. He also earned the Accredited Investment Fiduciary (AIF) designation from the Center for Fiduciary Studies. 

Jackson is active in his community and has served in leadership capacities with the Aransas County ISD Education Foundation, the Margaret Sue Rust Foundation, the Texas A&M University-Kingsville Foundation, Boy Scouts of America Executive Board (South Texas Council), the Odyssey After School Enrichment Program and the First Presbyterian Church of Rockport.  

He also has been actively involved with a number of organizations, including the Rockport-Fulton Chamber of Commerce, Texas Maritime Museum, Aransas County Historical Society, the Javelina Alumni Association, The Investment Management Consultants Association and the Association of Professional Investment Consultants. 

Jackson’s list of past honors includes Texas Monthly’s 2009 and 2012 FIVE STAR Best in Client Satisfaction Wealth Manager,  Eagle Scout, Collegiate Academic All American (football), Chamber of Commerce Citizen of the Year, the Education Foundation’s Lifetime Achievement Award, Javelina Alumni Association president and Distinguished Alumnus and the Silver Beaver Award in Scouting.  In 2011, Jackson and Sue Hastings wrote his book Taking the Tide: My Family’s Ebb and Flow in Rockport, Texas, which documented the Jackson family’s 125-year, five-generation-rich history in Rockport.

TEXAS A&M UNIVERSITY – KINGSVILLE

PROSPECTIVE GRADUATE LIST

SUMMER COMMENCEMENT 2012

TEXAS GRADUATES

SUMMER 2012

ALAMO

Bachelor of Science

Nancy Nohemi Estrada, magna cum laude

Erika G. Zuniga 

ALICE

Bachelor of Applied Arts & Sciences

Melissa Paez

Bachelor of Science

Amber Lynn Chavera

Jesus D. Salinas

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Estevan Francisco Garcia

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Matthew R. Saenz

Bachelor of Science in Human Sciences

Rachel Cardona

Master of Education

Deborah Anastacia Zertuche

Master of Science

Gehan Mohammad Flanders

Betty L. Trevino 

ATHENS

Master of Science

Alyson Machal Hoffman 

BAIRD

Master of Science

Cristela Gonzalez Sanders 

BANQUETE

Master of Science

Mandie Lynette Chapa

Melinda Ann Pena 

BELTON

Bachelor of Science in Agriculture

Wesley Vernon Gibson 

BEN BOLT

Bachelor of Science

Kristie Lea Hastings

BENAVIDES

Bachelor of Science in Human Sciences

Melissa Ann Rodriguez 

BISHOP

Bachelor of Applied Arts & Sciences

Bennie Jean Gonzales

Bachelor of Arts

Erica Diana Cuevas

Mark Anthony Dragon, summa cum laude

Marcus Raye Perez, summa cum laude

Bachelor of Science

Lazaro Perez III

Bachelor of Science in Agriculture

Arthur Allen Romo 

BRENHAM

Bachelor of Science

Amanda Kaye Yeager 

BROWNSVILLE

Bachelor of Science

Jodi Audine Trevino

Vanessa Solis, cum laude

BRYAN

Bachelor of Science

Ryan Joshua Drum 

CALDWELL

Bachelor of Science in Agriculture

Shawn Allen Dollery 

CIBOLO

Master of Science

Rodney S. Williams 

CONCEPCION

Master of Science

Emilio Alaniz 

CORPUS CHRISTI

Bachelor of Arts

Oscar Gomez

Bachelor of Business Administration

Willie Jermaine Hardaway

Bachelor of Science

Jane Kimberly Escamilla, summa cum laude

Ashley Nicole Floyd, summa cum laude

Carly Rose Garcia, magna cum laude

Michael Lee Johnson

Patrick Austin Nye

Alizabeth Marie Ortega, cum laude

Timothy Collier Scott

Randall Wayne Simpson

Criselda Valdez

Maisavel Webb, magna cum laude

Doctor of Philosophy

Dean Wayne Wiemers

Master of Arts

Ana Guicel Acosta

Luz Mila James

Master of Science

Daniel Jon Heuston

Joshua West Morin

Robert Salinas 

CRANE

Master of Science

Caleb Lee Eaton 

DEL RIO

Master of Science

Jose Alberto Lozano Jr.

EAGLE PASS

Bachelor of Arts

Sandra M. Lawson

Bachelor of Business Administration

Edgar Abraham Rodriguez, magna cum laude

Bachelor of Science

Eduardo Rodriguez

EDINBURG

Bachelor of Arts

Steven Nathaniel Esparza

Bachelor of Science

Megan Alysse Chavana

Amanda Diane Garza, cum laude

Daniella Lopez

Raul Ramos

Beatrice Adriana Villarreal

Bachelor of Science in Agriculture

Michelle Gutierrez

Master of Science

Oscar Armando Campos 

FALFURRIAS

Bachelor of Science

Maria Susana Ramirez

Master of Education

Patty Rose Garza

Master of Science

America Celina Huitron Vela 

GEORGE WEST

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Jose Luis Marroquin 

GEORGETOWN

Master of Science

Amber Justina Ramirez 

HARLINGEN

Bachelor of Business Administration

Modesto Morales Jr., summa cum laude

Bachelor of Science

Ryan Eric Flores

Andrea Abigail Garza

Master of Science

Tasha Nicole Kaiser 

HEBBRONVILLE

Master of Science

Stacie Mahan Villarreal 

HOUSTON

Bachelor of Science

Nydia Lisseth Martir

Earsel Montgomery IV

Bachelor of Science in Chemical Engineering

George Uzoma Okiyih

Master of Science

Brittany Ann Meadows

Master of Science in Human Sciences

Mona Mohamed Khalil 

HUMBLE

Master of Science in Human Sciences

Jessica Lynn Bennett 

KENEDY

Bachelor of Music

Joseph James Guzman 

KINGSVILLE

Bachelor of Arts

Veronica Marquez Garcia

Anthony Earl Hoodye

Veronica Jurado, cum laude

Anna Irene Martinez-Toscano

Grizela Ruiz

Bachelor of Business Administration

Kathleen Ann Goff

Bachelor of Science

Bruce Dylan Bauer, cum laude

Jacqueline Camarillo

Maria Ivonne Castillo, cum laude

Erika Trujillo Garcia

Paul Robert Laraway

Nicole Lozano

Angela Liliana Martinez

Roberto Mendoza III

Alyssa Marie Reyes, summa cum laude

Roxanne Flores Trevino

Zelina Zavala

Bachelor of Science in Agriculture

Gus Carrales III

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Francis Paul Horvath

Bachelor of Science in Computer Science

Micah James Monroe

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Xavier Garza

Bachelor of Science in Human Sciences

Christina Michele Sears Yeary, magna cum laude

Bachelor of Science in Industrial Management & Technology

Christopher Byron Lyke

Doctor of Philosophy

Joseph Anthony Amaya

Master of Arts

Vanessa Adriana Almazan

David Orlando Flores

Irma Linda Vela

Master of Science

Lorena Albarran-Rosenbaum

Ryan Thomas Burgard

Alonso Cantu

William Charles Colson

Walker Brett Cox

Brandi Lee Crider

Rodolfo Galvan III

Kory R. Gann

Gretchel Marie Gonzalez

Charlotte Kimberly Hernandez

Israel B. Morales

Nageswara Rao Pacha

Cynthia Jane Strother

Ramiro Torres Jr

Jennifer Haunschild Unterbrink

Jason C. Van Tassell

KIRBY

Bachelor of Science

Adam Pasciak 

LAKE JACKSON

Master of Science

Kelsey Katherine Holt 

LAREDO

Master of Music

Joshua Arnold Martinez

Master of Science

Patrick Robert Donovan

Jaime Francisco Garcia Jr.

Charles Matthew Prince 

LA VERNIA

Bachelor of Science

Marc Xavier Kinney 

LYFORD

Master of Science

Jesse Armando Guerra 

McALLEN

Bachelor of Science

Ivonne Alanis

Heidi Linette Bolaños

Jessica Marie Garza

Brenda Denise Pena

Stephanie Solis, cum laude

Alejandra Villegas, cum laude

Bachelor of Science in Agriculture

Michael Adam Hernandez

Master of Science

Cynthia Carolina Parra 

MERCEDES

Master of Science

Yadira Zapata 

MISSION

Bachelor of Science

Glenda Abigail Garcia

Mariana X. Quiroga

Amanda Marie Razo, magna cum laude

Laura Michelle Rodriguez

Brianda Valdez

Nicole Villarreal, magna cum laude

Doctor of Education

David Charles Plummer

Master of Science

Nayra Lee Anzaldua

Edna Karina Ramirez 

MUNDAY

Master of Science

Lorrie Jo Coop 

NEEDVILLE

Bachelor of Science in Agriculture

James Travis Huddleston

ORANGE GROVE

Master of Science

Morgan Leigh Saenz

PALMVIEW

Master of Science

Amabely Pena 

PENITAS

Bachelor of Science

Dileny Maricruz Olivares, cum laude 

PHARR

Bachelor of Science

Rudy Garcia

Brittney Racquel Heglund

Edna Laurie Olivan

Master of Science

Tammy Michelle Neie 

PORTLAND

Bachelor of Arts

Jesus Antonio Naranjo

Master of Arts

Daniela Beatriz Abraham Shollenberger

Master of Science

Kimberly Nicole Clanton 

POTH

Doctor of Philosophy

Erin Marie Wehland 

PREMONT

Bachelor of Applied Arts & Sciences

Cynthia Anne Longoria 

PROGRESO

Bachelor of Science in Computer Science

Maria Veronica Latigo 

RIO GRANDE CITY

Bachelor of Science

Denise Clarke, magna cum laude

Abel Gerardo Davila

Kathleen Darcy Lopez, cum laude

Ariel Nicole Rios

Bachelor of Science in Agriculture

Lea Garcia 

RIO HONDO

Master of Science

Juan Munoz Jr.

RIVIERA

Bachelor of Applied Arts & Sciences

Ty Wayne Hamblin, cum laude

Master of Science

Zachary Lopez 

ROBSTOWN

Bachelor of Arts

Christopher Michael Burkhardt

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Rodolfo Antonio Gonzalez

Bachelor of Science in Computer Science

Daniel Humberto Hernandez Jr. 

ROCKSPRINGS

Master of Science

Garey Samuel Silvers 

ROMA

Bachelor of Science

Claudia Barrera, cum laude

Madelin Gutierrez

Alissa Iliana Peña

Master of Science

Alyssa Marie Gonzalez

SAN ANTONIO

Bachelor of Science in Human Sciences

Ivonne Carolina Blanco

Master of Science

Stefan Brett Jewasko

Katie Angell Tilson 

SAN BENITO

Bachelor of Science in Civil Engineering

Anthony J. Maldonado

Master of Science

Jessica Marlene Acevedo

Jennifer Nichole Trevino 

SAN DIEGO

Bachelor of Arts

Minerva Hernandez

Bachelor of Science

Jose Elias Vasquez 

SARITA

Master of Science

Caleb McDonald Roach 

SCHERTZ

Bachelor of Science

Sondra M. Cui

Master of Science

Jimmie Jo Conn 

SEALY

Master of Science

Michael James Grigar 

SINTON

Bachelor of Business Administration

Shannon Rose Ramirez

Bachelor of Science

Ondina Carrillo

Lauren Elizabeth Rosson, cum laude

Elizabeth Grace Zimmerman

Bachelor of Science in Agriculture

Anthony Trevino 

TAFT

Bachelor of Arts

Desiree K. Putnam

Master of Science

Kayla Beth Box

TEXAS CITY

Bachelor of Business Administration

Richard Joshua Simon 

UVALDE

Master of Science

James Bryson Dalrymple Jr.

Albert R. Gaytan 

VICTORIA

Master of Science

Aida Vasquez 

WESLACO

Bachelor of Science

Minerva Balderas

Rocio Salinas

Master of Science

Carolina De La Garza 

WILLIS

Bachelor of Science in Industrial Management & Technology

Adam Lee Collins

OUT OF STATE GRADUATES

SUMMER 2012 

KANSAS

Bachelor of Business Administration

Laura Beth Macek, magna cum laude 

MICHIGAN

Master of Science

Michael Kenneth Mitchell 

NEW HAMPSHIRE

Master of Education

Jessica Leigh Smith

NEW YORK

Bachelor of Science

Norman Thompson

Master of Science

Dana Marlene Molinsky 

OHIO

Master of Science

Dayna Rae Amos

Master of Science in Human Sciences

Chelsea Lynne Smart 

PENNSYLVANIA

Master of Science

Mollie Anne Warren 

VIRGINIA

Master of Science

Donald Justin Folks

INTERNATIONAL GRADUATES

SUMMER 2012

BANGLADESH

Master of Science

Tanvir Rashid Khan

CHINA

Doctor of Philosophy

Yuan Yuan

Master of Science

Danning Wu

Yunyun Xue 

INDIA

Doctor of Philosophy

Sree Ram Gopal Singaraju

Master of Science

Vinod Balakrishnan

Praveen Kumar Chilukuri

Shravan Indrakaran

Avinash Jagarlamudi

Faris Akbar Mohammed

Sirisha Panganamala

Azharuddin Shaik

Divya A Tiwari 

IRAN

Master of Science

Mohsen Dirbaz

MEXICO

Bachelor of Business Administration

Fernanda Elizondo Ramirez

Doctor of Philosophy

Celia De La Mora Orozco

Master of Education

Monica Rosalina Medina Jimenez 

NEPAL

Master of Science

Rajesh Shrestha 

NIGERIA

Master of Science

Roli Nicole Eyetsemitan

Ayokunle Adewale Falade

Obianuju Hilda Ifesiokwu

Stanley Anozie Obi

Adewale Kehinde Oladeinde

Oladeji Oladimeji Olasimoju 

SAUDI ARABIA

Master of Science

Salman Abdul Mujeeb 

SINGAPORE

Doctor of Philosophy

Anand Kumar Karre 

VENEZUELA

Master of Education

Ana Olivia Ramirez

-TAMUK-



This page was last updated on: August 10, 2012