Texas A&M University-Kingsville

Winter commencement ceremonies held at Texas A&M-Kingsville

KINGSVILLE - January 05, 2012

Contact: Julie Navejar
julie.navejar@tamuk.edu or 361-593-2590

It was the end of the college era, but the beginning of a new career and a bright future as 449 students received degrees from Texas A&M University-Kingsville during two winter commencement ceremonies held Friday, Dec. 16, in the Steinke Physical Education Center. There were 270 bachelor’s degrees, 168 master’s degrees and 11 doctoral degrees given.

The keynote speaker for both ceremonies was Dr. Jacqueline “Jacki” Thomas, Regents Professor of French in the language and literature department. She was named Regents Professor in 2001 and remains the only female Regents Professor at the university.

In 2010, she was given the Order of Academic Palmes award, an honor given by the French government to those who have excelled in promoting the French language and culture around the world. She also is regional representative of the American Association of Teachers of French and until recently was director of the Center for Teaching Effectiveness.   

Thomas has been at the university since 1981 when she started as a graduate assistant. She has her bachelor’s degree in French with honors from Hull University in Yorkshire, England.  She has master’s degrees in educational curriculum and instruction with a minor in foreign languages from Texas A&M University and in English from Texas A&I University, and her doctorate in bilingual education from Texas A&I.

She has earned the William J. Hall Award for Excellence in Teaching and the Distinguished Teaching Award, and was a nominee for the Minnie Piper Foundation Award. She was selected to give the university’s annual Faculty Lecture in 1996.

The majority of the members of the winter class of 2011 were from Texas, with 351 from the Lone Star State. Fourteen were from other states and 84 were from other countries when they entered the university. The most frequent county of origin was Kleberg with 72, Nueces with 66, Hidalgo with 62, Jim Wells with 254 and Cameron with 23. Fifty-eight percent of the graduating students were minorities and 46 percent of the class was female.

Of the bachelor’s graduates, 57 percent entered the university as first-time freshmen while the remaining 43 percent were transfer students. The average age of those receiving bachelor’s degrees was 25. The average age of a master’s graduate was 28 and the average age of the doctoral students was 45.

For all degree recipients, the College of Arts and Sciences led the way with 169 graduates. It was followed by the Frank H. Dotterweich College of Engineering with 125. Rounding out the list was the College of Education and Human Performance with79, the Dick and Mary Lewis Kleberg College of Agriculture, Natural Resources and Human Sciences, with 48 and the College of Business Administration with 28.

TEXAS A&M UNIVERSITY-KINGSVILLE

WINTER COMMENCEMENT 2011

Texas Graduates

Winter 2011

Adkins

Bachelor of Science in Agriculture

Jared David McCulloch 

Agua Dulce

Bachelor of Science

Ashley Rose Rivera

Alice

Bachelor of Applied Arts and Sciences

Narciso Gonzalez IV

Bachelor of Arts

Bernadette Lee Araujo

Dorella Victoria Elizondo

Justin K. Farris

Jose C. Sanchez, magna cum laude

Bachelor of Science

Rebecca Anne Caro

Jesse Matthew Delgado

Monica Clarissa Garza

Janay Christine Gonzalez

Philip Ramirez

Amy Dawn Tigerina

Bachelor of Science in Agriculture

Monica Clarissa Garza

Bachelor of Science in Industrial Technology

Lino Roberto Garcia          

Master of Education

Lorena A. Paz

Master of Science

Bianca L'Vonne Bonds

Theresa Ann Godines Garza

Rosalinda A. Salinas

Maria Vasquez Valverde

Alton

Bachelor of Science

Omar Guadalupe Gomez

Angleton

Bachelor of Science in Civil Engineering

Oscar Adrian Leija

Bachelor of Science in Industrial Technology

Christopher D'Wayne Hudgins

Aransas Pass

Bachelor of Science in Industrial Technology

Benjamin James Cass

Archer City

Bachelor of Science in Agriculture

John Mark Mullins

Asherton

Bachelor of Science in Civil Engineering

Vince Michael Martinez

Austin

Master of Science

Eric Thomas Deacon 

Banquete

Master of Arts

Tommie Jo Hernandez

Bay City

Bachelor of Business Administration

Steven Keith Kieschnick

Beeville

Bachelor of Music

Albert Garcia

Bachelor of Science in Computer Science

Brian Fajardo Fannin

Master of Education

Amy Gonzales

Bellair

Bachelor of Arts

Bryan Emmanuel Dixon 

Ben Bolt

Bachelor of Arts

Melissa Nicole Diaz 

Benavides

Bachelor of Science

Joseph Daniel Hernandez

Master of Science

Audrey Lee Pena

Bishop

Bachelor of Science in Human Sciences

Analisa Alvarez

Bachelor of Arts

William Caleb Felder

Angel A. Flores

Bachelor of Business Administration

David Matthew Escobar

Hector E. Vasquez III

Bachelor of Science

Dustin L. Horner

Jenny Lanae Johnson

Johnnieann Lopez

Jenise Nicole Morales

Justin Allan Walker

Bachelor of Science in Agriculture

Johanna Marie Prukop

Bachelor of Science in Civil Engineering

David Anthony Diaz

Bachelor of Science in Industrial Technology

Miles Winston Cavanaugh

Master of Arts

Victoria Ann Garza

Gloria Hilda Segovia

Master of Science

Roberto Ovidio Farias

Shirley M. Johnson

Brazoria

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Ryan Andrew Evans

Brenham

Bachelor of Science in Agriculture

Michael Rinn Randermann, magna cum laude

Converse

Master of Science

Mark S. Mendoza

Corpus Christi

Bachelor of Science in Human Sciences

Elizabeth Sanchez, cum laude

Bachelor of Arts

Amanda Paige Marcum, summa cum laude

Gregory Alan Stelfox

Bachelor of Business Administration

Laura Anne Pike

Bachelor of Music

Maricia A. Startz                

Bachelor of Science

Austi M. Alvarez, cum laude

Kaelli Rae Broomfield

Lucas R. Garcia

Elizabeth Sanchez, cum laude

April Marie Urrea

Bachelor of Science in Agriculture

Cassie Lee Hayek

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Amanda Marie Estrada

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Samuel Elias Villalobos

Bachelor of Science in Industrial Technology

Lawra Jurado Olson

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Nicolas Martinez Jr.

Master of Music

David Neal Baca

Master of Science

Jennifer Ann Aguilar

Randy Alaniz

Brandon Ray Callis

Nathaniel Christopher Galvan

Celina Garica

Elizabeth Ann McCumber Lucido

Crane

Master of Science

Jennifer Breann Lewis

Crystal City

Bachelor of Arts

Erik Dillon Lopez, cum laude

Bachelor of Science

Cynna Gonzalez, cum laude

Ramiro Ervey Hernandez Jr.

Donna

Bachelor of Science

Robert Eric Guzman

Driscoll

Master of Education

Monica Alicia Garza Aguilar

Eagle Pass

Bachelor of Arts

Jesus Chavez

Luis Jose Gaona                 

Bachelor of Music

Aldo Christopher Morales 

Edinburg

Bachelor of Arts

Erica Vanessa Enriquez

Moses Allen Stokes

Bachelor of Music

Amanda Iris Montalvo, summa cum laude

Bachelor of Science

Ruben Cantu Jr.

Bianca Marie Rodriguez

Christina Chavez Thompson, magna cum laude

Tanya Lynette Williams

Master of Science

Nereyda Maribel Facundo Torres

Shanei Womack

Edna

Bachelor of Science

Miranda Sue Guizar Abrego

Edroy

Bachelor of Science

David M. Barrera Jr.

El Campo

Bachelor of Science in Agriculture

Dustin Reed Appling 

El Paso

Bachelor of Science in Human Science

Arielle Brianne Prieto

Falfurrias

Bachelor of Arts

Daniel Lorenzo Duque

Ana Christina Garcia

Ma-Lia T. Guerra

Alberto Salinas Jr.

Master of Science

Amador Arredondo Jr.

Floresville

Bachelor of Fine Arts

Kelli M. Sears, cum laude

Bachelor of Science in Agriculture
Austin Ryan Schaefer

Master of Science

Tommy Lynn Gilmore

Freer

Bachelor of Arts

Rox-Anne Marie Arce

Bachelor of Science

Jessie James Flores

Galena Park

Bachelor of Arts

Channtal Flores

Ganado

Bachelor of Arts

Aidee L. Avalos

Garden Ridge

Master of Science

Tammy Rene Pinkham

Goliad

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Allen Abner Babb

Grulla

Bachelor of Science

Krystal Flores, cum laude

Halletsville

Bachelor of Science in Industrial Technology

Clarence William Mettlach

Harlingen

Bachelor of Science in Human Science

Priscilla Ann Creasey

Bachelor of Music

Christopher Arellano

Danielle Rae Moreno, magna cum laude

Bachelor of Science

Andrea Paula Gonzalez

Cassandra Hernandez

Crystal Torres

Cindy Torres-Arambula

Courtney Ann Trevino

Bachelor of Science in Agriculture

Daniel Guerra

Master of Science

Febe Villagomez 

Hebbronville

Bachelor of Applied Arts & Sciences

Nora Lisa Flores

Bachelor of Science in Agriculture

Abelardo Alberto Pena

Bachelor of Science in Industrial Technology

Eric R. Cremar

Master of Science

Ruben Ruiz III

Hidalgo

Bachelor of Science

Margarita Ortiz, cum laude

Rachel Rodriguez

Houston

Bachelor of Business Administration

Chester Bernard Swanson Jr.

Bachelor of Science

Omar Luna

Master of Science

Gerardo Ivan De Leon

Master of Science in Human Science

Anna Yvette Aldape

Hurst

Bachelor of Business Administration

Brian Keith Perz, cum laude

Ingleside

Bachelor of Science in Industrial Technology

Justin Ryan Chambers

Master of Science

Krystal Marie Perez 

Katy

Bachelor of Arts

Ben Lawrence Carpentier

Keller

Master of Science

Charles Edward Wells

Kingsville

Bachelor of Business Administration

Nirav Gandhi

Bachelor of Science in Human Sciences

Melissa Yvonne Muniz Ydrogo

Bachelor of Arts

Alejandra Cavazos Amaya, summa cum laude

Damian Ray Couthren

Amanda Diane Garza

Patricia Marie Garza

Carolyn A. Heatley, cum laude

Maria Guadalupe Jackson

Noe Omer Longoria Jr.

Jennifer Lynn Martinez

Sarah Alyssa Martinez

David Rios Mendez

Amy Nicole Salazar

Jesica Sanchez

Genesis R. Urbina, magna cum laude

Tommie Dannielle Vela

Bridgette Michelle Vidaurri

Joni Jolyn Williams, summa cum laude

Bachelor of Business Administration

Irma G. Cadena

Christopher Michael Duncan

Cheyloh J. Flanagan

Creag L. Fuentes

Serena Ann Loubier

Jose Luis Nandin

Jesus Adan Rodriguez

Brenda Noemi Rosas, summa cum laude

Kathleen Margaret Baehr Saenz

Minda Lee Tousha

Bachelor of Fine Arts

Sulema Rachel Martinez

Virginia Mindy Monsibais, magna cum laude

Vincent Edward Montgomery, cum laude

Jonathan M. Phaup

Bachelor of Science

Crystal Marie Cadena

Josue De La Garza

Stevan Del Bosque Jr.

Jonathan Allen Garcia

Priscilla Ann Garza Garcia

Juan Roberto Garza Jr.

Valaree Huitt

Nicholas William Laurenz

Diamantina Leyba

Patricia San Juanita Mejia

Ariadna Azeneth Morales

Desire Yavonne Park, summa cum laude

Lillian Marie Raska, cum laude

Timothy Mark Raska

Brandi Elizabeth Rials

Britney Monica Rodriguez

Rhode Jorge Rodriguez

Carlos Humberto Saldana

Christina Marie Alvarez Smith

Bachelor of Science in Agriculture

Scott Thomas Aldrich

Gregory Clinton Rich

Stacy Vasquez

Jared Stephen Wine

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Avery Michael Goldsmith

Bachelor of Science in Civil Engineering

Flavio Benavides, cum laude

Bachelor of Science in Electrical Engineering
Krystal Caroline Gunter

Bachelor of Science in Industrial Technology

Dale Jacob Barden

Kendrick Lashawn Carter

David Gregory Del Bosque

Jeffery Lee Parker

Julio Cesar Rondon Martinez, cum laude

David Chase Van Fleet

Bachelor of Social Work

Desiree Francine Flores

Master of Arts

Elizabeth Ann Garza

Kelly Huynh

Master of Education

Vanessa Renee Galvan

Master of Science

Gabriel McHaney Alarcon

Liza Monique Benitez

Victoria Elizabeth Breeding

Siva Praveen Kumar Chabrolu

Juan Jose Garcia

Azhley Dyann Guardiola

Reshman Gurram

David D. Harwell

Betty Marie Houston

Karthik Jasthi

Anthony J. Jones

Joel Lopez Jr.

Logan Rae Louderman

Jessica N. Rodriguez

Breeze Valenska Rueda

Esperanza D. Saenz

Cindy Morales Sanchez

James Elton Schumann

Franklin John Weaver

Doctor of Education

Twila Eads Johnson

Doctor of Philosophy

Celina Ines Camarena

Kyle

Bachelor of Science

Emmanuel Guadarrama

La Feria

Bachelor of Arts

Rochelle Azua

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Juan Alonzo Jr.

 La Grulla

Bachelor of Science

Perla Yvette Hasbun

La Pryor

Bachelor of Science

Yuracy Iliana Salazar 

La Vernia

Master of Science

Kirsten Diane Smith 

Laredo

Bachelor of Business Administration

Edward David Garza

Bachelor of Music

Miguel Angel Aguiar

Daniel B. Garcia

Bachelor of Science

Bryan Salas

Master of Engineering

Danny Magee

Master of Science

Samantha Michelle Campos-Jackson

Doctor of Education

Gilberto Martinez Jr.

League City

Bachelor of Science

Samir Mehta

Los Indios

Master of Science

Ana Rosa Trevino

Lott

Bachelor of Science in Agriculture

Brian Calvin Wilde

Lubbock

Master of Science

James W. Wagner 

Lyford

Bachelor of Science in Agriculture

Laura Ann Salinas, cum laude

Mathis

Bachelor of Science

Lily Ann Alfaro

Bachelor of Science

Rito Jose Sanchez Jr.

Master of Science

Laurie Moreno Olivarez

Hernan A. Lugo

McAllen

Bachelor of Science

Merlida Limon

Bachelor of Science in Agriculture

Michael Joseph Sotelo

Master of Education

Hector Jesus Alcoser

Master of Science

Aileen Joyce Carranza

Jose F. Leal

Mercedes

Bachelor of Business Administration

Jessica Nicole Downing

Bachelor of Science

Maria C. Pena

Doctor of Education

Jean A. Bovee

Milano

Master of Education

Leticia Rodriguez

Mission

Bachelor of Science

Raisa Barrera

Laura Lisa Diaz

Sayda Saray Guerra

Bachelor of Science in Chemical Engineering

Hector A. Gomez

Master of Science

Martha O. Muniz

Celinda O. Polito

Monte Alto

Bachelor of Music

Cassondra Gene Lopez 

Mount Pleasant

Bachelor of Arts

Carnisha Montraya Brown

Bachelor of Science

Carnisha Montraya Brown

Needville

Bachelor of Science in Agriculture

Brandon Michael Rodriguez

Richard Harold Sinclair II

New Braunfels

Doctor of Education

Celeste Ann Parker 

Odessa

Master of Science

Mary Catherine Briggs

Orange

Bachelor of Science

Alvin John Hecker III

Orange Grove

Master of Science

Rebecca Lynn McDonald

Palmhurst

Bachelor of Science

Magdalena Ramirez

Roberto Venegas Jr. 

Palmview

Bachelor of Science

Adriana Garza

Bachelor of Science in Civil Engineering

Jesus Antonio Fernandez

Bachelor of Science in Industrial Technology

Anthony Ryan Longoria 

Pearland

Bachelor of Science in Agriculture

Cory Louis Baumann

Pearsall

Bachelor of Science in Agriculture

Lauren Elizabeth Lambert, cum laude 

Pharr 

Bachelor of Arts

Crystal J. Guerra

Master of Science

Adrianna Patricia Ochoa

Pleasanton

Bachelor of Science in Industrial Technology

Scott Gregory Pratka

Doctor of Education

Matthew James Mann 

Port Aransas

Bachelor of Science

Wendy Sue Willey 

Port Lavaca

Bachelor of Science

Jonathan Forrest Stroup, cum laude

Portland

Doctor of Education

Dongwol Kim Roberson 

Premont

Bachelor of Arts

Selinda Martha Guzman

Bachelor of Business Administration

Audon Pena III

Master of Science

Emmanuel Sanchez 

Progreso

Bachelor of Science

Cristina Ontiveros 

Rio Grande City

Bachelor of Arts

Celeste Yvette Guerrero

Stephanie Giovany Sandoval, magna cum laude

Bachelor of Science

Michelle Leigh Alaniz

Veronica Fernandez, cum laude

Katrina Renee Pena

Daniel Porras

Enedelia Zurita, cum laude

Master of Music

Guillermo De La Cruz III

Rio Hondo

Bachelor of Science

Lorinda Renee Cavazos 

Riviera

Bachelor of Arts

Chauncey Patrick Wilson

Bachelor of Business Administration

Nzilani Magdalane Barry

Gregory Allen Wallace, cum laude                  

Robstown

Bachelor of Arts

David Alex De Leon

Patrick Rey Flores, cum laude

Zinnia Garcia Sepulveda, magna cum laude

Lora Melissa Cisneros Serna

Bachelor of Science

Rene Gonzalez

Jo Ann Laurel

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Jessica Bazan

Master of Arts

Elizabeth Guevara Chapa

Master of Science

Maricela B. Pena

Rockport

Bachelor of Science in Industrial Technology

Brian L. Cobb 

Roma 

Bachelor of Applied Arts & Science

Monica Escobar

Bachelor of Social Work

Oralia R. Tello

Bachelor of Science in Computer Science

Rolando Rios Jr. 

Rosenberg

Bachelor of Applied Arts and Science

Arthur M. Ruiz

Sabinal

Bachelor of Business Administration

Jerod Michael Hawkes

San Antonio

Bachelor of Music

Jose Tomas Rodriguez Jr.

Bachelor of Science in Architectural Engineering

Joel Stanton Wright

Master of Science

Angela Renee Williams Dickson

Sean Michael Sullivan

Doctor of Education

Oscar Morales Garcia

San Benito

Bachelor of Business Administration

Kathryn Renee' Contreras

Bachelor of Science

Gustavo Gonzalez Jr.

Olivia Yvanna Gutierrez

Elva Abby Munoz

Master of Arts

Jose Arturo Quintero

San Diego

Bachelor of Science

Salvador Luera Jr.

San Isidro

Bachelor of Science in Agriculture

Antonio Delgado, cum laude

Sandia  

Bachelor of Arts

Yolanda Ann Salazar

Selma   

Master of Science

Cassandra Lea Ridge Clark

Sherman

Bachelor of Arts

Michael David Bolman, cum laude

Spring    

Bachelor of Business Administration

Nathaniel Simms Poppell 

Sugar Land

Bachelor of Science

Brandon Bennett Bell

Sullivan City

Bachelor of Science

Juventino Lara Jr., magna cum laude 

Taft

Bachelor of Science

Abigail Hannah Ortiz

Adrian Ramirez 

Van Vleck

Bachelor of Arts

Terry Maurice Blackmon

Bachelor of Science in Agriculture

Sarah Elaine Stephens 

Victoria

Bachelor of Business Administration

Adrian Allan Williams

Bachelor of Science in Agriculture

Jennifer Anne Boren, summa cum laude

Waxahachie

Bachelor of Arts

Christi A. Aguilar, magna cum laude 

Weslaco

Bachelor of Arts

Claudia Garcia

Bachelor of Music

Marissa Aurora Martinez

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Francisco Daniel Carrizales

Master of Science

Julissa Espinoza

Raquel Oviedo 

Wharton

Bachelor of Science

Lauren Elise Davang, magna cum laude 

Yorktown

Bachelor of Science in Agriculture

Wayne Edward McAda 

Non Texas Graduates

Winter 2011 

California           

Bachelor of Business Administration

Qurino Simeon Tamag               

Washington        

Master of Science in Human Sciences

Jaclyn Elaine Slonaker

International Graduates

Winter 2011

Bangladesh

Master of Science

MD Sohel Rana  

China

Master of Science

Chunhui Yin  

India

Master of Engineering

Rajesh Kumar Reddy Allam

Sunny Jaikumar Dubey

Komal Gaur

Suraj Karunamurthy

Sandeep Reddy Kesireddy

Master of Science

Swaraj Goud G Abbagoni 

Agrawal Abhishek

Akshay Kumar Agarwal

Praneeth Kumar Ala

Dhanunjaya Aluri

Kiran Kumar Andolu

Bhargav Annamaneni

Sidhant Singh Badhran

Avinash Reddy Betheli

Arjuna Varma Bhupathiraju

Srividyadevi Boyana

Nitin Chadha

Raja Sekhara Reddy Chaganti

Bala Ketan Chikoti

Ashutosh Gunawant Deshpande

Amit Subhash Dhamdhame

Manikandan Dharmaraj

Nitin Manikrao Dhembare

Uday Krishna Reddy Dodla

Hareesh Babu Doppalapudi

Revathi Eti

Raj Kumar Gandham

Aravind Gandhi

Venkat Anirudh Ganne

Sankith Reddy Gopu

Harsha Vardhan Gullapalli

Pratyusha Gummadi

Koteshwar Rao Gungi

Meera Hariharan

Rakesh Kadari

RamPrakhyath Reddy Kadaru

Vidya Sagar Reddy Kancharla

Venkatasatyasairoshankuma Kanneganti Sivanaga

Prawanth Reddy Kasula

Venkata Ramana Keerthi

Kiran Kembhavimathada

Sharat Chandra Kothakapu

Sunil Kumar

Sireesha Maddhela

Vamsheedar Reddy Mannem

Vamsi Varma Manthena

Bhanuteja Marella

Naresh Kumar Mididoddi

Gowtham Mullapudi

Mohan Harsha Namburi

Srikanth Nampally

Raghu Nandiraju

Hareesh Pallapothula

Nilesh Vinod Patil

Pranav Reddy Pindi

Shaunak Sunil Potdar

Vineela Potru

Sanjeev Dwarkanath Rao

Amrit Pal Singh Sandhu

Arif Ali Shaik

Krishna Chaitanya Singamaneni

Vaishnavi Challapalli Sri

Aditya Venka Udaya Bhaska Surabhi

Siva Nagendra Ulisetti

Avinash Uttha

Ramakrishna Vadde

Mohana Krishna Chaitanya Vangara

Satya Aditya Vemuri

Sudheer Voodi

Arun Vuyala

Venkata Dinesh Kumar Yelchuri

Mexico

Bachelor of Music

Francisco J. Cano

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Miguel Angel Gomez Moranchel

Doctor of Philosophy

Josue De Lara Bashulto

Nigeria

Master of Science

Adeshile Emmanuel Ajayi

Adebayo Abayomi Oyediran


This page was last updated on: January 11, 2012