Texas A&M University-Kingsville

Distinguished Faculty Recipients

 Year

 Distinguished Teaching

 Distinguished Research

2013

Dr. Jaya Goswami 
Associate Dean & Associate Professor, College of Education and Human Performance; Director, Center for Teaching Effectiveness

Dr. Kim Jones, PE
Chair & Professor, Environmental Engineering

 2012

Dr. Bart Ballard
Associate Professor & Researcher, Caesar Kleberg Wildlife Research Institute and Department of Animal and Wildlife Sciences

Dr. Lori Kupczynski
Assistant Professor, Educational Leadership & Counseling Department

 2011

Dr. Stacey Gaines
Assistant Professor, Health & Kinesiology

Dr. Mamoudou Setamou
 Associate Professor, Citrus Entomology

 2010

Diana Borse
Lecturer, Language and Literature

Dr. Priti Verma
Assistant Professor, Finance and Economics

 2009

Dr. Steven Lukefahr
Professor, Animal and Wildlife Sciences

Dr. Jianhong-Jennifer Ren
Associate Professor, Environmental Engineering

 2008

Dr. Reza Nekovei
Assistant Professor, Electrical Engineering & Computer Science

Dr. Venkatesh Uddameri
Associate Professor, Environmental Engineering

 2007

Dr. Roberto J. Vela Cordova
Assistant Professor, Language & Literature

Dr. Maribel Gonzalez-Garcia
Associate Professor, Chemistry

 2006

Dr. Daniel Suson
Chair and Professor, Physics & Geosciences Department

Dr. Randall H. Williams
Professor, Agronomy & Resource Sciences

Dr. Susan Roberson
Chair and Assistant Professor, Language & Literature

 2005

Dr. Kambiz Farahmand
Former Professor, Mechanical &
Industrial Engineering

Santa C. Barraza
Associate Professor, Art

 2004

Dr. Randy Stanko
Associate Professor (Animal & Wildlife
Science Department)

Dr. David Hewitt
Associate Professor & Research Scientist
(Caesar Kleberg Wildlife Research Institute)

 2003

Dr. David Deacon
Professor (Communications &Theatre Arts)

Distinguished Non-Tenured Faculty
Sue Sabrio
Lecturer (Mathematics)

Dr.Mario E.Carranza
Associate Professor (Political Science)

 2002

Dr. Guadalupe O. Thompson
Professor (Bilingual Education)

Distinguished Non-Tenured Faculty
Ms. Pamela V. Hill
Lecturer (Psychology & Sociology)

Dr. Slavka Bodjanova
Professor (Mathematics)

 2001

Dr. Scott Henke
(Animal and Wildlife Science)

Dr. Steven Lukefahr
(Animal and Wildlife Science)

 2000

Dr. Ali Pilehvari
(Chem.&Nat.Gas Eng.)

Dr. Daniel Suson
(Dept. of Physics)

 1998

Dr. Nicholas Beller
(Chemistry)

Dr. Jo Beran
(Chemistry) 

 1997

Dr. David Cecil
(Mathematics)

Dr. Michael Tewes
(Caesar Kleberg Wildlife Research Institute.)

 1996

Dr. D. Wayne Gunn
(Language & Literature)

Dr. Char Rai
(Chem./Natural Gas Engineering)

 1995

Professor Maurice Schmidt
(Art)

Dr. Robert McLauchlan
(Mechanical Engineering)

 1994

Dr. Julia A. Smith
(Language & Literature)

Dr. Joseph O. Kuti
(Agriculture & Research Science)

 1993

Dr. Jacqueline Thomas
(Language & Literature)

Dr. Allen Ketchum
(Management & Marketing)

 1992


Dr. Tim Fulbright
(Animal/Wildlife Science)

 1991

Dr. Dwight Hazlett
(Accounting and CIS)

Dr. Francisco Lopez-Herrera
(Language and Literature)

 1990

Dr. Leslie Hunter
(History)

Dr. Joe Graham
(Psychology/Sociology)

 1989

Dr. Joyce M. Vilseck
(Mathematics)

Dr. Charles DeYoung
(Agriculture)

 1988

Dr. Homi Gorakhpurwalla
(Electrical Engineering)

Dr. Gustavo Gonzalez
(Education)

 1986

Dr. Ronald E. Marcotte
(Chemistry)

Dr. Robert Brown
(Caesar Kleberg Wildlife Research Institute)

 1985

Dr. Burgin Dunn
(Physics)

Dr. Philip Morey
(Mathematics)

 1984

Dr. Jo A. Beran
(Chemistry)

Dr. Thein Wah
(Mechanical. Engineering)

 1983

Dr. Olan Kruse
(Physics)

Dr. Billy Chandler
(History)

 1982

Dr. David N. Neher
(Agriculture)

Dr. D. Wayne Gunn
(English)

 1981

Dr. Edward Ruhnke
(Chemistry)

Dr. James Gillaspy
(Biology)

 1980

Dr. Rosalina Rovira
(Modern Language)

Dr. Alberto Olivares
(Chemistry)

 1979

Dr. Allen Chaney
(Biology)

Dr. John Perez
(Biology)

 1978

Dr. James R. McIntyre
(Business)

Dr. Billy Chandler
(History)

This page was last updated on: January 24, 2014